İngiltere: Avustralya Nükleer Denizaltılarla Güvenliğini Garanti Edecek

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere’nin Hint-Pasifik’ten sorumlu Devlet Bakanı Anne-Marie Trevelyan; Avustralya’nın, ABD ve İngiltere’den tedarik edeceği nükleer denizaltılar ile güvenliğini garanti altına alacağını açıkladı. 

Geçtiğimiz yıl ABD, Avustralya ve İngiltere, “AUKUS” adında bir güvenlik paktı oluşturmuştu. AUKUS Paktı’nın oluşturulmasının ardından Avustralya, Fransa ile yıllar önce imzaladığı 90 milyar dolar değerindeki denizaltı anlaşmasını iptal etmişti. Avustralya, söz konusu nükleer denizaltıları ABD ve İngiltere ile beraber üreteceğini açıklamıştı.

STM Banner

Anne-Marie Trevelyan, Avustralya’nın ABD ve İngiltere ile yaptığı nükleer teknoloji içeren AUKUS anlaşmasına ilişkin National Press Club’a açıklamalarda bulundu. Bunun “heyecan verici bir proje olacağını” belirten Trevelyan, 8 nükleer enerjili denizaltının Avustralya’ya teslimi için 3 ulusun yakın şekilde çalışmalar yürüteceğini söyledi.

Nükleer Teknoloji Transferi İngiltere’den

Plana göre İngiltere, Avustralya’ya nükleer reaktör teknolojisi konusunda yardımcı olacak. Denizaltılar ise Avustralya’da üretilecek.

Avustralya hükümetinin ara çözüm olarak düşündüğü bir diğer seçenek ise envanterde bulunan altı adet Collins sınıfı denizaltının ömürlerinin uzatılmasına yönelik olacak. Ancak bir diğer seçenek ise İngiliz hükümetinden hazır denizaltı alımı yapılması yönünde.

ABD-İngiltere-Avustralya Üçlü Basın Toplantısı/AUKUS

Avustralya, dünya uranyum rezervlerinin yaklaşık %33’üne ev sahipliği yapmasına rağmen nükleer enerjiye geçiş yapmış bir ülke değil. İç kamuoyunda uzun yıllar tartışmalara neden olan nükleer enerjiye geçiş konusunda Avustralya nihai kararını vermişe benziyor.

Avustralya’yı Neler Bekliyor?

Avustralya tarafından yapılan resmi açıklamada ise kıta ülkesinin Hobart sınıfı destroyerlerde kullanmak üzere Tomahawk seyir füzeleri tedarik edeceği belirtildi.

Aynı zamanda tedarik edilecek diğer silah sistemleri ise şöyle:

  • F/A-18F Super Hornet savaş uçakları için Uzun Menzilli Gemisavar Füzesi (LRASM)
  • F-35A ve F/A-18F savaş uçakları için 900 km menzilli Müşterek Havadan Karaya Standoff Füzeleri (JASSM)
  • ABD ile birlikte hipersonik füze kabiliyetlerinin geliştirilmesi
  • Kara Kuvvetleri için 400 km menzilli hassas güdümlü füze tedariki

Avustralya için inşa edilecek olan nükleer denizaltıların ise ya Virginia Block V sınıfı denizaltılar ya da Astute Block VI denizaltılar olması bekleniyor. Astute sınıfı ise daha fazla öne çıkıyor.

Avustralya hükümeti tarafından yapılan bir paylaşıma göre Avustralya, AUKUS kapsamında en az 8 adet nükleer enerjiyle çalışan denizaltı tedarik edecek. Bu denizaltıların daha önce de belirtildiği üzere Avustralya/Adelaide’de üretilmesi bekleniyor.

AUKUS'un Denizaltı Seçimi Belli Oldu: Son-of-Collins
AUKUS’un Denizaltı Seçimi Belli Oldu: Son-of-Collins

Astute Sınıfı Denizaltılar

Astute sınıfı denizaltılar; İngiliz Kraliyet Donanması için şimdiye kadar yapılmış en büyük ve en gelişmiş saldırı denizaltılarıdır. Optik periskoplarla donatılmayan ilk Kraliyet Donanması Denizaltısı da olan Astute sınıfı, şimdiye kadarki en sessiz denizaltı sınıfıdır.

Ayrıca Astute sınıfı denizaltılar, tamamen üç boyutlu ve bilgisayar destekli bir ortamda tasarlanan ilk nükleer denizaltılardır.

97 metre uzunluğundaki denizaltı, kıyıdan 1.000 km’ye kadar olan hedeflere yüksek isabetle taarruz gerçekleştirebilmektedir. Hem Tomahawk Seyir Füzeleri hem de Spearfish Ağır Torpidoları taşıyabilmektedir.

İngiliz Sayıştay’ına göre bir adet Astute sınıfı denizaltının maliyeti yaklaşık 2.6 milyar dolara denk geliyor. ABD Kongre Araştırma Servisinin verilerine göre ise bir adet Virginia sınıfı denizaltının maliyeti yaklaşık olarak 4.4 milyar dolar.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu