F-16 ÖZGÜR HAVA SOJ ve HÜRKUŞ İle Test Uçuşunda

Roketsan-ATMACA-Banner

ÖZGÜR Projesi kapsamında modernize edilen F-16 Blok 30 savaş uçağı, HAVA SOJ ve HÜRKUŞ ile birlikte uçuş gerçekleştirdi. ÖZGÜR’ün testleri devam ediyor.

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından başlatılan ÖZGÜR Projesi, başarıyla devam ediyor. Seri üretim faaliyetleri devam eden ÖZGÜR Projesi ile F-16 Blok 30 uçaklarının birçok kritik bileşeni millileştiriliyor ve uçaklar, ÖZGÜR’leştiriliyor.

STM Banner

HÜRKUŞ Test Pilotu Murat Özpala; F-16 Blok 30 ÖZGÜR’ün, HÜRKUŞ ve HAVA SOJ platformlarıyla birlikte uçuş gerçekleştirdiği anların görüntülerini paylaştı. Uçuşa; 1 adet ÖZGÜR modernizasyonlu F-16 Blok 30 savaş uçağının, 2 adet TUSAŞ üretimi HÜRKUŞ HYEU uçağının ve 1 adet HAVA SOJ Projesi’nde kullanılan Global 6000 jetinin katıldığı görüldü.

ÖZGÜR Projesi

Halihazırda seri üretim aşamasında olduğu bilinen ÖZGÜR Projesi kapsamında aviyonik modernizasyondan geçen ilk F-16 Blok 30 uçağının, bu yıl Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilmesi planlanıyor. Modernizasyon kapsamında F-16 Blok 30 savaş uçakları; Milli Görev Bilgisayarı, Sistem Arayüz Birimi, Kokpit Üst Ön Kontrol Paneli, Yakıt Hidrolik Göstergesi, Motor Gösterge Ekranı, Acil Durum Göstergesi, Milli Ses Emniyeti Cihazı, Milli Dost – Düşman Tanımlama (IFF) Sistemi, Çok Modlu Alıcı, Ataletsel Seyrüsefer Sistemi, Arayüz Körleme Birimi, Orta Kokpit Göstergesi ve Renkli Çok İşlevli Gösterge ile teçhiz edilecekler.

Öte yandan ÖZGÜR Projesi’nin bir benzerinin, F-16 Blok 40 ve Blok 50 savaş uçakları için gerçekleştirilmesi bekleniyor. Ayrıca ÖZGÜR konfigürasyonuna getirilen F-16 uçaklarına; AESA RADAR, FEWS (Fighter Electronic Warfare System), GÖKDOĞAN Hava Hava Füzesi vb. entegrasyonların yapılması planlanıyor.

F-16-Blok-30-ÖZGÜR

Türk Hava Kuvvetleri envanterinde halihazırda F-16 Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ konfigürasyonlarında yaklaşık 230 adet F-16 savaş uçağının bulunduğu biliniyor. Türkiye’nin ise halihazırda ‘Acil Harekat İhtiyacı’ kapsamında ABD’den 40 adet F-16 Blok 70 savaş uçağı ve 79 adet F-16 Blok 70 Modernizasyon Kiti talebi bulunuyor. Talebin karşılanması durumunda mevcut 230 adet savaş uçağından 79’u, F-16 Blok 70 seviyesine çıkarılacak.

ÖZGÜR konfigürasyonuna getirilen uçakların, F-16 Blok 70 muadili olduğu tahmin ediliyor. F-16 Blok 30, ÖZGÜR ve F-16 Blok 70 karşılaştırması şu şekilde:

Kabiliyetler:
 Blok-30ÖZGÜRBlok-70
Sayısal KokpitXMevcutMevcut
Renkli MFDXMevcutMevcut
Sayısal Motor / Yakıt / Hidrolik GöstergeleriXMevcutMevcut
Link-16XMevcutMevcut
Digital Terrain SystemXMevcutMevcut
Sayısal HaritaXMevcutMevcut
İç / Dış NVIS UyumlulukXMevcutMevcut
Aletli Yaklaşma/İnişXMevcutX
GPS KabiliyetiXMevcutMevcut
ASELPODXMevcutMevcut
Keşif Podu (DB-110)XMevcutX
Mod-S ve SorgulamaXFAZ-2Mevcut

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu