İngiltere’den 195 milyon sterlinlik Protector RG Mk1 SİHA sözleşmesi

Roketsan-ATMACA-Banner

ABD’li General Atomics Aeronautical Systems, İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri (RAF)’ne ilave 13 adet Protector RG Mk1 Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslimatını kapsayan ek bir sözleşme imzaladı.

İngiltere Savunma Bakanı Jeremy Quin, İngiliz GKN Aerospace (GKNA) şirketinizi yareti sırasında yeni sözleşmeyi duyurdu. Savunma Bakanlığı; sözleşmeyi doğrulamanın yanı sıra, bu yılın ilerleyen günlerinde Protector’un İngiltere’de yeteneklerini sergileyeceğini de ifade etti.

STM Banner

Geçtiğimiz yılın Temmuz ayında Birleşik Krallık Savunma Bakanlığı, üç adet Protector SİHA için bir üretim sözleşmesini duyurmuştu. Edinilen bilgiye göre; ilk ikisin üretimi tamamlanan İHA’lar şu anda ABD’de test ve değerlendirme sürecinden geçmekte. Bu ilk SİHA’ların RAF’a teslimatı ise 2023’te gerçekleşecek.

İmzalanan bu anlaşma, RAF’ın planladığı 16 adetten oluşan filoyu tamamlamak için ilk sözleşmede yer alan 13 adetlik opsiyonun hayata geçirilmesinin bir sonucu. Söz konusu sözleşmeye, dört adet yer istasyonu ve ilgili ekipmanları da dahil.

İlk Protector İHA’nın, 2023’te teslim edilmesinin ardından 2024 yılı ortalarında hizmete girmesi planlanıyor. Esasında ilk SİHA’nın, 2021 yılı içerisinde teslim edilmesi planlanmaktaydı. Programda, iki yıllık bir gecikme söz konusu.

Modern teknolojiyle donatılmış filo, RAF’a muharebe sahasını saatlerce izleme ve koruma yetenekleri sağlayacak. İlaveten İHA’lar, talep edilmesi halinde sivil kurumları desteklemek için arama- kurtarma ve afet müdahale görevlerinde de kullanılabilecek. Protector SİHA’lar, sahip oldukları buzlanma önleme ve yıldırım koruması sistemleriyle olumsuz hava koşullarında çalışmak için de önemli bir esneklik sağlayacaklar.

Protector RPAS

İngiliz Kraliyet Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek Protector SİHA’lar, elektro-optik gözetleme sistemi ile çeşitli mühimmat faydalı yükleriyle donatılacaklar. SİHA’ların, gelişmiş veri bağlarını kullanması ve İngiltere yapımı Brimstone Füzesi ile ABD üretimi Paveway IV Lazer Güdümlü Bomba gibi yeni nesil hassas saldırı silahları taşıması planlanmaktadır.

ÖNERİLEN İÇERİK: https://www.savunmasanayist.com/tcg-anadolu-mius-bayraktar-tb3/

TCG ANADOLU’ya MİUS ve Bayraktar TB3 Entegrasyonu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu