İngiltere, Ukrayna’ya Gemisavar Füzeleri Gönderiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiltere, Ukrayna’ya 120 adet zırhlı araç ile birlikte gemisavar füzeleri yollayacağını açıkladı. Detaylar ise henüz netleşmiş değil.

İngiltere Başbakanı Boris Johnson bugün Ukrayna’nın başkenti Kiev’e yönelik sürpriz bir ziyaret gerçekleştirdi. Johnson, ziyareti sırasında Ukrayna Cumhurbaşkanı Zelenskiy ile bir araya geldi.

STM Banner

Görüşmenin ardından yapılan açıklamada İngiltere’nin Ukrayna’ya yeni gemisavar sistemleri sevk edeceği kaydedildi.

“Birleşik Krallık, Rusya’nın vahşi ve sebepsiz işgaline karşı Ukrayna’nın cesur mücadelesini desteklemek ve uzun vadeli güvenliğini ve refahını sağlamak için elinden gelen her şeyi yapacak.

Bu kapsamda savaşın bu kritik safhasında Ukrayna’ya 120 adet zırhlı araç ve yeni gemisavar sistemleri sevk edeceğiz.”

Yeni Destek Paketi

İngiltere, henüz dün yaptığı bir açıklamada Ukrayna’ya 100 milyon poundluk yeni bir askeri destek paketinin gönderileceğini açıklamıştı. Gönderilecek yeni silahlar arasında STARStreak MANPADS’ler, 800 adet tanksavar füzesi ve hassas saldırılar için dolanan İHA’ların Ukrayna’ya sevk edileceği belirtiliyor.

Gönderilecek olan zırhlı araçlar arasında Mastiff, Wolfhound, Husky ve Spartan gibi araçlar yer alıyor. Ancak gemisavar sistemlerinin ne olduğu ise hala netlik kazanmış değil. Harpoon olduğu yönünde iddialar dolansa da bu iddiaları kanıtlayacak hiçbir açıklama veya görsel kanıt medyaya yansımış değil.

Bizim tahminlerimiz ise gönderilecek olan gemisavar füzesinin MBDA tarafından üretilen Brimstone Sea Spear olabileceği yönünde.

Brimstone Sea Spear füzesi, sabit kanatlı hava ve deniz platformları tarafından ateşlenebiliyor. Füze toplamda 16 kilogramlık faydalı yüke sahip. Bu da füzenin düşman gemilerine yeterli derecede hasar verebilmesi için yeterli bir yük.

Füzenin menzili ise 8-20 kilometre olarak belirtiliyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: İngiltere Türkiye’ye Yönelik İhraç Kısıtlamalarını Kaldırdı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, İngiliz Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu