İngiltere’den havan ve roket kararı: Doktrin değişiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İngiliz Ordusu, 81mm’lik havanlar yerine 120mm’lik havanlara geçiş yapma ve Brimstone füzeleri yerine 70mm’lik roketleri daha aktif kullanma gibi bir dizi yeni kararaldı.

Ukrayna-Rusya Savaşı sonrası dünya orduları, muharebe sahasında elde edilen tecrübelere binaen doktrinlerinde çeşitli değişiklikler uyguluyor. Son olarak İngiliz Ordusu, muharebe sahasında daha fazla havan ateş gücü oluşturmak ve aynı zamanda füzelerin birim maliyetinin yüksek olması sebebiyle roket kullanımını yeniden düzenlemek gibi bir dizi yeni karar aldı.

STM Banner

81mm havanların yerini 120mm’lik havanlar alıyor

Bu kapsamda İngiliz Ordusu, 81mm yerine 120mm havan topunu tercih edecek ve Brimstone füzeleri yerine daha çok 70mm’lik roketleri kullanacak. İlk olarak İngiliz Ordusu, envanterinde mevcut 5.6 kilometre menzilli  L16 81mm’lik havan toplarının birçoğunu daha fazla ateş gücü sağlayacak yeni bir 120mm’lik havanla değiştirecek. L16 havanlarını, yalnızca hava indirme birlikleri kullanacak.

Yeni tedarik edilecek 120mm’lik havanlar ise hem piyade unsurları hem de zırhı birlikler tarafından kullanılacak. 120mm havanlar NATO genelinde ortak bir standart haline gelirken, şimdiye kadar Birleşik Krallık bahsi geçen kalibrede havanların kullanılmadığı tek büyük Batı Ordusu konumunda bulunuyor. Dolayısıyla İngiliz Ordusu’nun bu değişikliği yapma kararının altında, NATO üyesi birliklerle daha yakın bir uyum sağlama amacı yatıyor.

Brimstone Füzesi
Ukrayna Ordusu tarafından karadan atılan Brimstone Füzeleri

Tanksavar füze kullanımı, 70mm roketin lehine kısıtlanıyor

İkinci olarak ise İngiliz Ordusu, 100 bin doların çok daha üzerinde birim fiyata sahip Brimstone tanksavar füzeleri yerine daha ucuz olan 70mm roketleri kullanmaya başlayacak. Şubat ayı sonunda Birleşik Krallık, Ukrayna Silahlı Kuvvetleri’ne 200 adet Brimstone tanksavar füzesi sevk etmişti.

Ayrıca 70mm roketlerin lazer güdümlü hale getirilmesiyle geliştirilen ve birim maliyetleri 20 ila 40 bin dolar arasında değişen CİRİT ile APKWS füzeler de muharebe sahalarında aktif olarak kullanılıyor. İngiliz Ordusu’nun bu gibi füzeleri de tercih edebileceği değerlendiriliyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu