KAAN savaş uçağı yeni boyamasıyla ilk kez görüldü

Roketsan-ATMACA-Banner

KAAN savaş uçağı yeni boyamasıyla ilk kez görüldü. Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirilen ilk insanlı savaş uçağı olan KAAN, koyu gri renklerine büründü.

Milli Muharip Uçak Projesi kapsamında Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı öncülüğünde TUSAŞ tarafından geliştirilen KAAN savaş uçağı, ilk uçuşunu 21 Şubat 2024 tarihinde gerçekleştirmişti. KAAN savaş uçağı, ilk uçuş sonrasında TUSAŞ yerleşkesindeki boya tesisine alındı ve yeni boyamasına kavuştu.

STM Banner

Boya işlemi sonrasında ilk kez görüntülenen KAAN savaş uçağının kanopi ve orta gövdesinin, daha koyu tonda bir gri renkle boyandığı görüldü. Bahsi geçen renk, Türk Hava Kuvvetleri envanterindeki F-16 Fighting Falcon ve F-4E Terminatör 2020 savaş uçaklarında da kullanılıyor.

Öte yandan TUSAŞ, 2’nci ve 3’üncü KAAN savaş uçağı prototiplerinin de üretim faaliyetlerini sürdürüyor. Bahsi geçen yeni iki prototip ile birlikte KAAN savaş uçağının yerdeki ve havadaki test faaliyetlerinin hızlanması bekleniyor. Öte yandan yeni prototiplerde özellikle burun ve kanopi kısımlarında küçülme görülecek.

KAAN Savaş Uçağı

MMU KAAN’ın Ayrıntılı Program Takvimi

Milli Muharip Uçak KAAN’ın T0 denilen başlangıç şartlarının yerine getirildiği tarih, 2018 yılı.

Faz-1 Aşama-1 kapsamında, 2018-2022 yılları arasında KAAN’ın ön dizayn faaliyetleri icra edildi.

Faz-1 Aşama-2 kapsamında ise 2022-2029 döneminde, MMU KAAN’ın detay tasarım ve kalifikasyon faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bu doğrultuda KAAN; 2023 yılında hangardan çıkış yaptı. 2026 yılına kadar, 3 adet prototipin üretilmesi hedefleniyor. Halihazırda TUSAŞ tesislerinde 2’nci ve 3’üncü prototiplerin montaj faaliyetlerinin devam ettiği biliniyor.

Hava Kuvvetleri Komutanlığı’na teslim edilecek Blok-10 konfigürasyonunun ise 2029 yılına kadar geliştirilmesi hedefleniyor. Faz-2 kapsamında üretilecek 10 adet KAAN Blok-1 savaş uçağı, 2030-2033 yılları arasında Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilecek. Ancak Türk Hava Kuvvetleri tarafından açıklanan bu tarih, TUSAŞ tarafından 2028 olarak revize edildi.

2034-2040 yılları arasındaki Faz-3 kapsamında ise diğer KAAN bloklarının geliştirilmesi ve seri üretim faaliyetleri gerçekleştirilecek. Bu tarih de TUSAŞ tarafından 2030 olarak revize edildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu