İnsansız Savaş Uçağı 2023’ten önce göklerde!

Roketsan-ATMACA-Banner

Baykar Makina Teknik Müdürü Selçuk Bayraktar, Baykar Makina tesislerinde yaptığı açıklamada “İnsansız savaş uçağını inşallah 2023 öncesi ve 1.5 ton yük taşıyabilen daha stratejik görevler yapan insansız hava aracı da inşallah 2019’da uçuracağız. Türkiye SİHA da satmaya başladı.2012 de biz minilerini satmıştık. Şimdi büyükleri gitmeye başladı. Katar, Ukrayna olmak üzere 3-4 yer var” ifadelerine yer verdi.

BAYRAKTAR TB2 ile ilgili görsel sonucu
AKINCI Taarruzi İnsansız Hava Aracı

STM Banner

2019’da uçacak olan Taarruzi İnsansız Hava Aracı AKINCI, 40.000ft irtifada 24 saat havada kalabilecek ve yaklaşık 1.5 ton faydalı yük taşıma kapasitesine sahip olacak. Elektronik Harp, SAR, Sinyal İstihbaratı, EO\IR Keşif, Taarruz ve Geniş Alan Gözetleme görevlerinde kullanılacak AKINCI’nın 2020 yılından itibaren envantere alınması planlanıyor.

akıncı insansız hava aracı ile ilgili görsel sonucu
Muharip İnsansız Uçak Sistemi

2023 yılından önce uçacak olan Muharip İnsansız Uçak Sistemi (MİUS) ise 40.000ft irtifada 4-5 saat havada kalabilecek. 3.5 ton kalkış ağırlığı, 1 ton mühimmat kapasitesi ve SATCOM Veri Ağına sahip olacak MİUS, Turbofan itki sistemi sayesinde 0.8 mach hıza ulaşabilecek. MİUS, Stratejik Taarruz, Yakın Hava Desteği, SEAD – DEAD ve Füze Taarruzu görevlerinde kullanılacak.

akıncı insansız hava aracı ile ilgili görsel sonucu


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu