Irak Hava Kuvvetleri’nden ASELPOD tedariki

Roketsan-ATMACA-Banner

Irak Hava Kuvvetleri, ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Podu’nu tedarik etti.

ASELSAN tarafından geliştirilen ASELPOD Elektro-Optik Keşif, Gözetleme ve Hedefleme Podu’nun yeni ihracat müşterisi Irak oldu. Irak, Irak Hava Kuvvetleri envanterindeki L-159 ALCA Hafif Taarruz Uçağı için ASELPOD tedarikinde bulundu.

STM Banner

SavunmaSanayiST tarafından derlenen bilgilere göre; ASELPOD entegreli Irak L-159 uçağına ilişkin görseller, key.aero forumunda paylaşıldı. Irak Hava Kuvvetleri’nin kaç adet ASELPOD tedarik ettiği henüz belirsizliğini koruyor. Irak, Çek yapımı L-159 uçaklarından 14 adet sipariş etmişti. Halihazırda 6-7 uçağın Irak Hava Kuvvetleri’ne teslim edildiği tahmin ediliyor.

Öte yandan ASELSAN tarafından 21 Eylül 2022 tarihinde yapılan açıklamada, “ASELSAN, uluslararası bir müşterisinin kullanımına yönelik olarak aviyonik sistemleri kapsayan, toplam bedeli 31.807.273,61 ABD Doları tutarında bir satış sözleşmesi imzalamıştır. Söz konusu sözleşme kapsamında teslimatlar 2023-2024 yıllarında gerçekleştirilecektir.” ifadelerine yer verilmişti. Bu açıklamanın, Irak’a yönelik ASELPOD ihracatı ile ilgili olabileceği değerlendiriliyor.

ASELPOD

ASELPOD PROJESİ

ASELPOD, daha önce Pakistan’a da ihraç edilmiş ve Pakistan Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan JF-17 Thunder savaş uçakları tarafından aktif olarak kullanılmaya başlanmıştı. Öte yandan Nijerya’nın da ASELPOD tedarik ettiği biliniyor.

Öte yandan ASELSAN, ASELPOD-2 adında yeni bir proje başlattı. Türk Hava Kuvvetleri’nin daha önce yurt dışından tedarik etmiş olduğu LANTIRN Podları, halihazırda aktif olarak kullanılıyor. ASELPOD-2 ile birlikte LANTIRN muadili bir pod geliştirileceği öngörülüyor.

Özellikler: ASELSAN ASELPOD

  • Yüksek Çözünürlüklü, 3. nesil Termal Kamera (FLIR)
  • Lazer Mesafe Bulucu / Hedef İşaretleyici
  • Lazer Nokta İzleme Birimi
  • Lazer Aydınlatma Birimi
  • Gelişmiş otomatik video hedef izleyici sayesinde, çoklu hedef takibi, Termal ve
  • Gündüz Kameraları videolarında aynı anda takip yapabilme
  • Termal / Gündüz Videosu kayıt edebilme
  • Gelişmiş Görüntü İşleme Algoritmaları
  • Hedefe ait hassas coğrafi konum bilgilerini hesaplayabilme

Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu