Irak’ın Kuzeyindeki saldırı nasıl gerçekleşti?

Roketsan-ATMACA-Banner

Millî Savunma Bakanı Hulusi Akar, beraberinde Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Güler, Kara Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Ümit Dündar, Deniz Kuvvetleri Komutanı Oramiral Adnan Özbal ve Hava Kuvvetleri Komutanı Orgeneral Hasan Küçükakyüz ile Şırnak’taki askeri birliklerde inceleme ve denetlemelerde bulunmuştu. 23. Piyade Tümen Komutanlığına giden Bakan Akar, Harekat Merkezi’nde faaliyetlere ilişkin brifing aldı, bölgedeki birliklerin komutanları ile bir araya geldi. Birlik komutanlarına talimatlar veren Bakan Akar, 16 Mart’ta Irak’ın kuzeyindeki Hakurk bölgesinde yaşanan çatışmaya ilişkin detayları da ilk defa açıkladı.

STM Banner

Olumsuz hava şartlarından faydalanmaya çalışan teröristlerin üs bölgesine dört koldan sızma girişiminde bulunduğunu belirten Bakan Akar, şunları söyledi:

“Buna karşı arkadaşlarımız gerçekten övünülecek, gurur duyulacak şekilde tam zamanında olayın farkına vardılar ve gereğini yaptılar. Bu hainler hem hafif silah hem el bombası hem roketleri kullandılar. Bunların yanı sıra gaz bombası da attılar. Bunların hepsine rağmen üs bölgesindeki kahraman Mehmetçiğimiz yapması gerekenleri büyük fedakarlık ve kahramanlıkla yerine getirdi. Biri gri listede yer alan olmak üzere 12 teröristi etkisiz hale getirdi. Sızma girişimini akamete uğratma başarısını gösterdi.”

Çatışmada şehit olan iki kahraman askere Allah’tan rahmet dileyen Bakan Akar, acil şifa dilediği yaralıların tedavilerinin ise devam ettiğini belirterek, şunları kaydetti:

“Arkadaşlarımız, iki şehidimizin kanını da yerde bırakmadı. ‘Şehitlerimizin kanlarının hiçbir zaman yerde bırakılmayacağına’ ilişkin sözümüzü yerine getirdiler. Sızma girişiminde bulunan 12 terörist etkisiz hale getirildi. Hava şartlarındaki olumsuzluklara rağmen Hava Kuvvetlerimiz de tespit ettikleri hedefleri ateş altına alarak sızma girişiminde bulunanları destekleyenleri etkisiz hale getirdi. Gerçekten bu hainlere, alçaklara hiçbir zaman imkan vermeyeceğimizi, onlara geçit , fırsat vermeyeceğimizi arkadaşlarımız bir kez daha çok başarılı bir şekilde gösterdi.”

Bakan Akar, terörle mücadelenin kararlılıkla devam ettiğini vurgulayarak, “Artan bir şiddet ve tempoda terörle mücadelemizi azim ve kararlılıkla sürdüreceğiz ve inşallah en son teröristi de etkisiz hale getirerek vazifemizi tamamlayacağız. Milletimizi bu terör belasından kurtaracağız” dedi.

Başta Irak olmak üzere tüm komşu ülkelerin toprak bütünlüğüne saygılı olduklarını belirten Bakan Akar, “Ancak Irak topraklarında bulunan teröristlerin ülkemizi ve milletimizi taciz etmesine, onlara zarar vermesine müsaade etmeyeceğimizi de herkesin bilmesi lazım. Bizim tek hedefimiz teröristler, amacımız ise teröristlerin etkisiz hale getirilmesidir. Buna gayret gösteriyoruz, onun dışında herhangi amacımızın olmadığını herkesin bilmesi lazım” diye konuştu.

Suriye’nin kuzeyindeki gelişmelere ilişkin ise Bakan Akar, “Ülkemizin, halkımızın güvenliğine karşı bazı riskler, tehditler var. Onlarla ilgili daha önce nasıl tedbirler aldıysak yeri ve zamanı geldiğinde benzer tedbirleri almaktan çekinmeyeceğiz. Ülkemizin güneyinde, Suriye’nin kuzeyinde bir terör koridoru teşkil edilmesine izin vermedik, vermeyeceğiz. Bundan kimsenin şüphesi olmasın” ifadelerini kullandı.


Kaynak: T.C. Milli Savunma Bakanlığı (Basın Bülteni)

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. karakolun tel çit içine neden mayın döşenmemiş anlamadım. siperlere yaklaşılan yerlere mayın döşense gene el bombası atacak kadar yaklaşamazlardı. hep aynı şekilde şehit veriyoruz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu