İran, Tacikistan’ın Başkenti Duşanbe’de İHA Fabrikası Açtı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran, Tacikistan’ın başkenti Duşanbe’de İnsansız Hava Aracı (İHA) fabrikası açtı. Fabrikada İran tarafından tasarlanan Ebabil-II tipi İHA’lar üretilecek.

Duşanbe’deki İHA fabrikasının açılışının İran Genelkurmay Başkanı Tümgeneral Muhammed Bakıri gerçekleştirdi. Bakıri’ye açılış sırasında Tacikistan Savunma Bakanı Orgeneral Sherali Mirzo eşlik etti.

STM Banner

Bakıri, fabrika açılışı hakkında şunları kaydetti:

“Bu fabrikanın açılışı iki ülke arasındaki askeri iş birliği için bir dönüm noktasıdır. İran artık askeri ekipmanlarını dost ve müttefik ülkelere ihraç edebiliyor.”

Fabrika açılışından önce iki askeri yetkili terörle mücadele, uyuşturucu kaçakçılığı ve organize suçlar konulu bir toplantı da gerçekleştirdi. Bakıri, ziyareti kapsamında Tacikistan Cumhurbaşkanı İmamali Rahman ile de bir araya gelecek.

Tacikistan’ın TB2 Aldığı İddiası

Tacikistan’ın geçtiğimiz günlerde Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA tedarik edeceği iddia edilmişti. Bu iddianın kaynağı ise Kırgızistan idi.

Aynı zamanda Tacik Savunma Bakanı Orgeneral Mirzo henüz geçtiğimiz haftalarda Türkiye’yi ziyaret etmişti.

Türkiye ve Tacikistan arasında Askeri Çerçeve Anlaşması, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Tacikistan Savunma Bakanı Orgeneral Mirzo tarafından henüz geçtiğimiz hafta imzalanmıştı.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik ile savunma sanayiinde iş birliği konularının ele alındığı görüşmelerde, Bakan Akar tarafından Türkiye ve Tacikistan arasındaki ortak inanç, tarihi ve kültürel bağlara vurgu yapıldığı, sınır güvenliği ile terörle mücadele konularında tecrübe paylaşımına hazır olunduğu belirtildi.

Bunların yanı sıra Akar’ın iki ülke arasındaki askeri eğitim iş birliğinin artırılmasının önemini ifade ettiği bildirildi.

Türkmenistan, Orta Asya ülkeleri arasında ilk Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden ülke olmuştu. Kırgızistan’ın Bayraktar’ları ise geçtiğimiz yıl Aralık ayında ülkenin envanterine girmişti. Şu anda ise Kırgız Sınır Güvenlik Güçleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Kırgız Bayraktar’larından bir tatbikat kapsamında MAM-L mühimmatı atışı yapıldığına da şahit olmuştuk.

ÖNERİLEN İÇERİK: Tacikistan’a Bayraktar TB2 SİHA Satışı Gerçekleştirildi


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, İran Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu