Tacikistan’a Bayraktar TB2 SİHA Satışı Gerçekleştirildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Kırgızistan, komşusu Tacikistan’ın Türkiye’den Bayraktar TB2 SİHA satın aldığını teyit etti. Açıklama Kırgız yetkililerden geldi.

Kırgız Parlamentosu Milletvekili Mirlan Samyikozho, Kırgızistan’ın yeni Dışişleri Bakanı Ceenbek Kulubayev’e yönelttiği soruda Türkiye’nin Tacikistan’a Bayraktar sattığına yönelik çıkan haberlerin doğruluğu hakkında bilgi talep etti.

STM Banner

Kulubayev ise soruya şu şekilde yanıt vererek iddiaları teyit etti:

“Evet, bu doğru. Elçiliğe bu yönde bir soru sorduk. Teyit edebiliriz. Türk tarafına bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini belirttik zira Kırgızistan ve Tacikistan arasındaki sorunlar çözülmüş değil. Fakat Türkiye bunun ‘iş’ olduğunu söylüyor. Askeri-teknik iş birliğinin devam edeceğini belirtiyorlar.”

Bakan Kulubayev, konu ile alakalı olarak tüm bilgileri aldıktan sonra Türk tarafı ile görüşmeler gerçekleştireceklerini de belirtiyor.

Türkiye ve Tacikistan arasında Askeri Çerçeve Anlaşması, Milli Savunma Bakanı Hulusi Akar ve Tacikistan Savunma Bakanı Orgeneral Mirzo tarafından henüz geçtiğimiz hafta imzalanmıştı.

İkili ve bölgesel savunma, güvenlik ile savunma sanayiinde iş birliği konularının ele alındığı görüşmelerde, Bakan Akar tarafından Türkiye ve Tacikistan arasındaki ortak inanç, tarihi ve kültürel bağlara vurgu yapıldığı, sınır güvenliği ile terörle mücadele konularında tecrübe paylaşımına hazır olunduğu belirtildi.

Bunların yanı sıra Akar’ın iki ülke arasındaki askeri eğitim iş birliğinin artırılmasının önemini ifade ettiği bildirildi.

Türkmenistan, Orta Asya ülkeleri arasında ilk Bayraktar TB2 SİHA tedarik eden ülke olmuştu. Kırgızistan’ın Bayraktar’ları ise geçtiğimiz yıl Aralık ayında ülkenin envanterine girmişti. Şu anda ise Kırgız Sınır Güvenlik Güçleri tarafından aktif bir şekilde kullanılıyorlar.

Geçtiğimiz günlerde Kırgız Bayraktar’larından bir tatbikat kapsamında MAM-L mühimmatı atışı yapıldığına da şahit olmuştuk.

Kırgızistan-Tacikistan Sınır Tartışması

İki ülke arasındaki sınır anlaşmazlıklarından dolayı sınır bölgelerinde aralıklarla iki ülke arasında çatışmalar yaşanıyor.

Kırgız ve Tacik tarafı arasındaki son çatışma 12 Nisan tarihinde gerçekleşmişti. İki taraf da ağır silahlara başvurmuştu. Çatışmaların ardından bölgede bulunan 18.507 kişi tahliye edilmişti. 13 Nisan’da ise bu kişiler yerleşim yerlerine geri dönmüştü. Çatışmalarda ise toplamda 6 Kırgız ve 1 Tacik sınır güvenlik görevlisi yaralanmıştı.

Nisan 2021’de çıkan bir çatışmada ise işler oldukça kızışmıştı. Çatışmaların çıkmasının ardından toplamda 36 kişi hayatını kaybetmiş, 154 kişi ise yaralanmıştı. Tacikistan tarafı çatışmalarda 19 vatandaşının hayatını kaybettiğini ve 87 vatandaşının ise yaralandığını aktarmıştı.

Bayraktar TB2

Türk savunma sanayiinin en büyük başarıları arasında kabul edilen S/İHA’lardan Bayraktar TB2, Türk Silahlı Kuvvetleri ve müttefik ülkelerin ordularında 2014 yılından beri hizmet vermekte.

2015’te silahlandırılan insansız hava aracı şu anda TSK, Jandarma Genel Komutanlığı, Emniyet Genel Müdürlüğü ve MİT tarafından operasyonel olarak kullanılıyor. Bayraktar TB2 SİHA, güvenlik güçleri tarafından 2014’ten beri yurt içi ve yurt dışında terörle mücadelede etkin olarak görev yapıyor.

Baykar Savunma tarafından geliştirilen Bayraktar TB2 Taktik S/İHA, 400 bin uçuş saatini geride bıraktı. 400 bin saattir aktif görev yapan TB2, en uzun toplam uçuş saatine sahip milli hava aracı olma rekorunu bir kez daha kırarak pozisyonunu korumaya devam ediyor.

Bayraktar TB2 SİHA/Kırgızistan/ROKETSAN MAM-L
Bayraktar TB2 SİHA/Kırgızistan/ROKETSAN MAM-L

Baykar Savunma bugüne kadar en az 22 ülkeye Bayraktar TB2 SİHA satışı gerçekleştirdi. Şu ana kadar 300’den fazla Bayraktar TB2’nin üretildiği tahmin ediliyor.

Roketsan üretimi MAM-L ve MAM-C mühimmatlarını kullanan Bayraktar TB2 SİHA; Suriye, Irak, Libya, Karabağ ve son olarak Ukrayna’daki muharebelerde elde ettiği başarılarla adından sık sık söz ettiriyor. SİHA, azami 4 adet mühimmat yüklü şekilde görev yapabiliyor.

Bayraktar TB2 Teknik Özellikleri

 • Haberleşme Menzili <300 km
 • Seyir – Maksimum Hız 70 knot – 120 knot
 • Faydalı Yük Kapasitesi 150 kg
 • Faydalı Yük – ISR Değiştirilebilir EO/IR/LD ya da Çok Amaçlı AESA Radar
 • Faydalı Yük – Mühimmatlar 4 Adet Lazer Güdümlü Akıllı Mühimmat
 • Yakıt Kapasitesi / Tipi 300 Litre / Benzin
 • Kalkış ve İniş Pist (Otomatik)
 • Maksimum Kalkış Ağırlığı 700 kg
 • Havada Kalış 27 Saat
 • Kanat Açıklığı 12 mt.
 • Yükseklik 2.2 mt.
 • Uzunluk 6.5 mt.
 • İtki Tipi 105 Hp İçten Yanmalı Enjeksiyonlu Motor
 • Operasyonel – Maksimum İrtifa 18.000 feet – 25.000 feet

ÖNERİLEN İÇERİK: Kırgızistan’ın Bayraktar TB2 SİHA’ları Göreve Başladı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Tacik ve Kırgız Medyası

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu