İran’ın RAM Benzeri Yeni Hava Savunma Füzesi “Majid”

Roketsan-ATMACA-Banner

Füze alanında gerçekleştirdiği çalışmalarla dikkat çeken İran’ın ihracat için yayınladığı yeni kataloğu, bazıları yeni olmak üzere birçok yeni füze sistemini açığa çıkardı. RAM füzesine benzetilen “Majid” alçak irtifa hava savunma füzesi de yeni tanıtılan sistemlerden.

Geçtiğimiz yıl BM silah ambargosunun kalkması üzerine İran, yerli ürettiği füze ve silah sistemlerini ihraç etmek için harekete geçti. İran’ın ihracat için müşteri olarak gördüğü ülkeler arasında; Suriye, Venezuela ve Etiyopya gibi ülkeler yer alıyor. İhraç ürünlerinin tanıtıldığı kataloglar, seyir füzelerinden hava savunma füzelerine kadar birçok sistemi içeriyor. Kataloglarda; Çin’in C802 füzesi üzerinden geliştirilen Nour Gemisavar Füzesi’nin, 200 ve 300 kilo menzilli varyantları, AESA atış kontrol radarlarına sahip Khordad ve Bavar-373 hava savunma sistemlerinin ihraç versiyonları ve yeni hava savunma sistemi Majid öne çıkıyor.

STM Banner

İran tarafından yayınlanan test videolarında ayrıca, Hisar A+ ve Hindistan üretimi Akash NG sistemlerine konsept olarak benzeyen kamyona monteli tek başına çalışabilecek bir hava savunma sistemi de gözüktü. Hakkında herhangi bir bilgi bulunmayan sistemin aslında İran’ın bir süredir üzerinde çalıştığı Tor-M2 muadili hava savunma sistemi olduğu değerlendiriliyor.

iran-hava-savunma
Otonom Konfigürasyonuyla Akash NG Hava Savunma Sistemi

Majid Alçak İrtifa Hava Savunma Füzesi

AD-08 olarak kodlanan Majid hava savunma füzesi, yeni tanıtılan sistemlerden birisi. 8 kilometre menzile sahip olduğu açıklanan sistem, kızılötesi (IR) veya görüntüleyici kızılötesi (IIR) arayıcı başlığa ve pasif tarama kabiliyetli kızılötesi arama-takip sistemine (IRST) sahip. Füzenin boyutları, ABD üretimi RIM-116 RAM ile Roketsan’ın geliştirdiği Sungur füzelerinin arasında. bulunuyor. Füzenin şekli ise Çin yapımı FB-10 füzesine benzetiliyor. Boyut ve menzil değerleri RIM-116 RAM füzesine yakın olan füzenin, RIM-116 gibi navalize bir varyantının da olacağı tahmin ediliyor.

4×4 bir pikap üzerine monteli Majid, edinilen bilgiye göre asimetrik harp için tasarlandı. Yemen, Suriye ve benzer coğrafyalardaki İran destekli grupların, sistemin ilk kullanıcıları olacağı tahmin ediliyor. Tamamen pasif çalışan sistemin, Yemen ve Suriye’de S/İHA ile helikopterler için tehdit oluşturma ihtimali bir hayli yüksek.

Majid Füzesi Genel Özellikleri:

  • 8 kilometre Menzil
  • IR veya IIR arayıcı başlık
  • 360° pasif tarama kabiliyetli IRST sistemi
  • Dumansız katı yakıtlı roket motoru

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB Başkanı Demir: S-400 Ayarında Yerli Hava Savunma Sistemine Doğru Gidiyoruz


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu