TSK’ya Hava Savunma Top Sistemi Teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projesi kapsamında Türk Silahlı Kuvvetleri’ne yeni bir teslimat gerçekleştirildi. Gelişmeyi, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail DEMİR duyurdu.

Prof. Dr. İsmail DEMİR tarafından yapılan açıklamada, “35 mm Hava Savunma Sistemi Modernizasyonu ve Parçacıklı Mühimmat Projemiz kapsamında ürettiğimiz Ateş İdare Cihazı ve Modernize Çekili Top sistemlerinin TSK’ya yeni teslimatlarını sürdürdük.” ifadelerine yer verildi.

STM Banner

Ateş İdare Cihazı (AİC)

Ateş İdare Cihazı (AİC): AİC sistemi, kritik tesisler ile sabit askeri birliklerin hava savunmasının etkin
şekilde gerçekleştirilmesi amacıyla geliştirilen bir hava savunma sistemidir. AİC sistemi, ASELSAN tarafından modernize edilen 35 mm çekili hava savunma topları ve HİSAR projesi kapsamında yine ASELSAN tarafından geliştirilmekte olan Alçak İrtifa Hava Savunma Füze Fırlatma Sisteminin (HİSAR-A FFS) atış ve komuta kontrolünü üstlenmektedir.

35 mm Modernize Çekili Top

Yapılan modernizasyon çalışmaları ile TSK envanterinde bulunan 35 mm Çekili Hava Savunma Toplarının tüm elektronik alt bileşenleri yenilenmekte; söz konusu toplar güncel teknolojiyi kullanan etkin bir alçak irtifa hava savunma silahı olarak kullanıma sunulmaktadır. Modernizasyon çalışmaları kapsamında toplara Parçacıklı Mühimmat atma yeteneği kazandırılmakta ve topların atış ve komuta kontrollerinin Ateş İdare Cihazı (AİC) tarafından gerçekleştirilmesi sağlanmaktadır.

35 mm Modernize Çekili Top (Ateş İdare Cihazı Takımı) Genel Özellikleri:

  • 2 x 35 mm hava savunma topu ile 2 x 550 atım/dk (toplam 1100 atım/dk) atım hızı
  • 3 farklı mühimmat tipi kullanabilme: 35 mm Parçacıklı Mühimmat, HEI, TP-T
  • Entegre Güç Ünitesi
  • Geliştirilmiş Kullanıcı Arayüzleri
  • Alçak Gerilim Beslemeli Donanımlar
  • Güç Ünitesi kapandığında kısa süreli operasyona devam etmeyi sağlayan Akü grubu
  • Harici güç beslemesi ile çalışabilme
  • Havadan karaya füzeler, seyir füzeleri ve insansız hava araçları gibi modern hava tehditlerine karşı üstün performans sağlayan; servo-kontrol, eyleyici, güç dağıtım ve atış kontrol alt sistemleri

ÖNERİLEN İÇERİK: SSB Başkanı Demir: S-400 Ayarında Yerli Hava Savunma Sistemine Doğru Gidiyoruz


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu