İran’dan Suriye’ye hava savunma ve elektronik harp ihracatı

Roketsan-ATMACA-Banner

İran, İsrail’in saldırılarına karşı Suriye’ye Khordad 15 hava savunma sistemi ve elektronik harp teçhizatı ihraç etme konusunda Beşşar Esed rejimi ile anlaştı.

Esed rejiminin Savunma Bakanı Ali Mahmud Abbas’ın da aralarında olduğu Suriye’den üst düzey askeri yetkililer yakın zamanda İran’a bir ziyaret gerçekleştirdi. Ziyaret kapsamında; Suriye Savunma Bakanı ile Hava Kuvvetleri ve Hava Savunma komutanları, Tahran’da İran Savunma Bakanı ile bir araya geldi.

STM Banner

Görüşmenin ardından İsrail’in hava saldırılarına karşı, İran’dan Suriye’ye hava savunma ve elektronik harp teçhizatı ihraç etme konusunda Tahran ile Esed rejimi anlaşmaya vardı.

Anlaşma kapsamında İran tarafından Suriye’ye, Khordad 15 (ihracat ismiyle AD-120) yüksek irtifa hava savunma füze sistemi teslim edilecek.

Khordad 15

Khordad 15, İran tarafından geçtiğimiz yıllarda geliştirildi ve hizmete alındı. Sistemde kullanılan Sayyad 3 füzeleri, 120km maksimum menzile ve 27km maksimum angajman irtifasına sahip. Füzeler veribağı destekli ataletsel navigasyon sistemi ile ara safha güdümleniyor.

Khordad 15

Terminal aşamada ise aktif ve yarı aktif modda çalışabilen radar arayıcı başlığını kullanıyor. Füzelerin S-300 sistemine benzer şekilde TVM sistemiyle de güdümlenebildiği belirtiliyor. Khordad 15 sistemi içerisinde PESA/AESA yapılı bir adet arama radarı ile bir adet atış kontrol radarı bulunuyor.

İran tarafından Suriye’ye satılan elektronik harp sistemlerinin ne olduğu konusunda ise herhangi bir bilgi yok. İran’ın birçok farklı tipte elektronik harp sistemi bulunmakta. Bu sistemlerin isimleri dahi halen gizliliğini koruyor.


SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu