İsmail Demir: S-400’de ikinci parti olacak mı?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türkiye, Rusya’dan ikinci parti S-400 tedarikinde bulunacak mı? Merak edilen soruyu, Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir yanıtladı.

SETA Vakfı tarafından düzenlenen panele katılan Demir, “S-400’de ikinci parti tedarik olacak mı?” şeklindeki soruyu yanıtladı. İkinci parti isimlendirmesinin çok doğru olmadığını vurgulayan Demir, Türkiye’nin ilk günkü gibi masaya koydu şartlarda kararlı olduğunu açıkladı.

STM Banner

Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “Birinci parti, ikinci parti konuşmalarının çok doğru olmadığını düşünüyoruz. İlk gün masaya konulan yol haritasının işlemesinden bahsediyoruz. İçerisinde belirli teknik ve finansal unsurları içeren bir yol haritasının işlemesinden bahsediyoruz. Türkiye, ilk gün masada imzaladığı şartlardan geri dönmez ve şu aşamada üzerine bir şey de koymaz.” ifadelerine yer verildi.

Türkiye’nin S-400 Tedariki

Türkiye, Eylül 2017 tarihinde Rusya Federasyonu ile “acil ihtiyaç” kapsamına iki filo (4 batarya) S-400 Hava Savunma Sistemi (HSS) tedariki ile ilgili olarak 2.5 milyar dolar değerinde bir anlaşma imzaladı. Bu anlaşma ile Türkiye, Rusya’dan S-400 tedariki gerçekleştiren ilk NATO ülkesi oldu.

Türkiye'ye ait S-400 Hava Savunma Sistemi
Türkiye’ye ait S-400 Hava Savunma Sistemi

1.3 milyar ABD Doları değerindeki ilk S-400 filosunu içeren parçaların teslimatları, Temmuz 2019 yılı itibariyle Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edildi. İkinci parti diye de tabir edilen, ikinci S-400 filosunun teslimatı ise şu ana kadar gerçekleştirilmedi. Anlaşma kapsamında Rusya Federasyonu, ikinci S-400 filosunun teslimatı sırasında Türkiye’ye teknoloji transferi (ToT) gerçekleştirecekti.

Şu ana kadar ikinci S-400 filosunun teslimatının gerçekleştirilmemesindeki temel sebebin, Rusya ile ToT konusunda yaşanan anlaşmazlıklar olduğu üzerinde duruluyor.

Türkiye’nin Rusya’dan S-400 HSS satın alması sonucunda ABD, bu alımı gerekçe göstererek Türkiye’ye F-35 Lightning II savaş uçaklarının teslimatına yönelik olarak Aralık 2020’de ambargo uyguladı ve Türkiye 5. Nesil F-35 Lightning II savaş uçağı projesinden çıkartıldı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu