BAE 880 milyon dolarlık helikopter siparişini iptal etti

Roketsan-ATMACA-Banner

Airbus’a 880 milyon dolarlık H225M Caracal Genel Maksat Helikopteri siparişi veren Birleşik Arap Emirlikleri, söz konusu ihaleyi iptal etti.

Birleşik Arap Emirlikleri (BAE), Aralık 2021’de Airbus’a verdiği 880 milyon dolarlık H225M Caracal tipi helikopter ihalesini iptal etti. Toplam 12 adetlik helikopter projesinin iptal nedeninin siyasi olmadığı finansal ve teknik sorunlar nedeniyle olduğuna dikkat çekildi.

STM Banner

Tolga Özbek’in haberine göre; Körfezin önemli hava güçlerinden birine sahip olan BAE, özellikle arama kurtarma görevlerinde kullanmak için helikopter alımı amacıyla 2020’de çalışmalara başlamıştı. O yıllarda BAE, hem ABD hem de Avrupa ile ciddi silah alım anlaşmaları yapmıştı. İsrail ile de tekrar diplomatik ilişkilere başlamıştı.

Macron ile imzalandı

Anlaşma, Fransa Cumhurbaşkanı Emmanuel Macron’un BAE’nin başkanı Abu Dhabi’ye ziyareti sırasında imzalanmıştı. BAE, 80 adet Rafale savaş uçağını da bu anlaşma ile satın alacağını açıklamıştı.

Ancak ABD, BAE’nin Çin ile fazla yakınlaştığına dikkat çekerek F-35 alımına dur demişti. Dün ABD merkezli Breaking Defense Dergisi’nin haberiyle BAE’nin Airbus ile anlaşmasını iptal etmesi akıllara önce diplomatik veya siyasi bir adım mı sorularını getirmişti.

H225M

Finansal ve teknik nedenler

Breaking Defense, BAE’nin savunma ve güvenlik satın alma yetkilisi yetkilisi Muammar AbdullaAbushehab’a gelişmeleri sordu. AbdullaAbushehab, kararın siyasi olmadığını, finansal ve teknik nedenlere dayandığını söylediğini aktardı.

Yetkili, 8 Mayıs’taki bir röportajda, bunların yüksek yaşam döngüsü maliyetlerini, görev gereksinimlerine uyum sağlamadaki sınırlamaları ve karmaşık bir teknik teklifi içerdiğini söyledi.

BAE hükümeti medya ofisi yorum talebine hemen yanıt vermedi.

Airbus yorum yapmadı

Airbus Helikopterleri ayrıntılı yorumu reddetti. Airbus yetkilileri, “40 yıldan fazla bir süredir BAE silahlı kuvvetlerine hizmet ediyoruz. Fransa ve BAE arasındaki ikili ilişkilere de hizmet eden ilişkimizden gurur duyuyoruz. Müşterimizle yaptığımız tartışmalar hakkında yorum yapmıyoruz” açıklamasında bulundu.

AS-532 Cougar
AS-532 Cougar

H225 arama kurtarma görevlerinde kullanılıyor

Airbus tarafından önce Puma, arkasından Cougar ailesinden geliştirilen H225M, açık deniz ve arama kurtarma görevlerinde kullanılıyor.

Helikopter, 175 knot (324 km/s) maksimum hıza, 11,200 kg maksimum kalkış ağırlığına ve 400 deniz milinin üzerinde menzile sahip. H225M, sedyeli 11 kişi de dahil olmak üzere 20’den fazla personel taşıyabiliyor. Harici olarak H225M’nin ağırlık limiti ise 4 bin 750 kg.

H225M, elektro-optik ve kızılötesi (EO/IR) sensör, bir adet arama/kurtarma sistemi, hava radarı, entegre  elektronik savaş paketi ve uydu iletişim (satcom) sistemine sahip. Helikopterde ayrıca radar uyarı alıcıları, füze uyarı sistemi ve Elbit Systems tarafından sağlanan lazer uyarı alıcıları da bulunuyor.

Silah yükü

Ayrıca H225M’ler, 12.7 mm ve 20 mm veya 68 mm silah podları ile ve ayrıca nokta savunması için 7.62 mm makineli tüfeklerle donatılabiliyor.

H225M’nin son kullanıcılarından biri de Singapur olmuştu.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu