İsmail Demir Yanıtladı: ANADOLU sonrası TRAKYA mı geliyor?

Roketsan-ATMACA-Banner

Türk Donanması’nın tarihindeki en büyük gemi olan TCG ANADOLU (L400) Çok Maksatlı Amfibi Hücum Gemisi, geçtiğimiz gün Türk Deniz Kuvvetleri Komutanlığı envanterine girdi. Ben de töreni yakından takip ederek çeşitli mülakatlar gerçekleştirme imkanı buldum.

TCG ANADOLU’nun özelliklerine çokça kez değindiğimiz için burada tekrar değinmiyorum. İsteyenler buraya tıklayarak bilgi alabilirler. Bilindiği üzere Deniz Kuvvetleri Komutanlığı’nda, her geminin bir yedeği vardır. Bakım ve onarım faaliyetleri esnasında aynı sınıftaki diğer bir gemi, geri plana çekilen geminin görevini devralır. Peki, TCG ANADOLU’nun bir yedeği olacak mı yani TCG TRAKYA üretilecek mi?

STM Banner

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanı Prof. Dr. İsmail Demir’e, Tolga Özbek ve Özgür Ekşi ile birlikte bu soruyu sorduk. Başkan Demir tarafından yapılan açıklamada, “Şu anda onunla ilgili bir karar yok. Ama gerek tersanemiz gerek diğer tasarım şirketlerimiz böyle bir durum olduğunda, kendi içlerinde hazırlıklarını yapıyorlar.

Şu anda kesinleşmiş bir kararımız yok. Masa üzerinde bir mühendislik çalışması bulunsun, şirketlerimizin her zaman bir sonraki aşama için hazır olmalarını isteriz.” dedi.

Öte yandan BAYRAKTAR TB3 ve KIZILELMA’nın ilerleyen süreçte TCG ANADOLU’da görev yapacak olmalarını değerlendirilen Demir, “Onlar bu geminin ekstra garnitürleri. Geminin orijinalinde bunlar yoktu, onları da koyarak aslında yepyeni bir konsept ortaya koymuş oluyoruz ki malum geminin tasarımını biz İspanyollarla birlikte yapmıştık. Onlar için de oyun değiştirici bir unsur eklemiş olduk.

İsmail-Demir

Bu hava araçlarıyla birlikte aktaracağımız gücün niteliğini çok değiştirmiş olacağız. Tabii daha bunlar geleceği vadeden sistemler.” açıklamasında bulundu.

Hem Sayın Demir’in hem de Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın tören esnasında yaptığı açıklamalar, esasında Türkiye’nin bir ‘Uçak Gemisi’ hedefi olduğu izlenimini elde etmemi sağladı. ANADOLU, 232 metre uzunluğa sahip. Uçak gemisi denildiği zaman ise 280-300 metrelerden söz etmek gerekiyor.

ANADOLU, belki de Türk Donanması’nı gelecekteki uçak gemisine hazırlayacak en önemli parametre olacak… Tabii uçak gemisi için ‘uçak’ gerekiyor. İnsansız tarafından BAYKAR, yoğun olarak çalışıyor. KIZILELMA’nın 2025, Bayraktar TB3’ün ise 2024 yılında ANADOLU’ya teker koyması bekleniyor. Öte yandan TUSAŞ da HÜRJET’i ANADOLU’ya indirebilmek için SSB’nin talimatıyla çalışmalarını sürdürüyor. Bakalım, bir gün MMU’nun da bir uçak gemisi versiyonunu yani MMU-C’yi veyahut MMU-B’yi görebilecek miyiz?

BAYRAKTAR TB3 ve KIZILELMA, nasıl ANADOLU’ya inecek?


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu