İspanya, Ukrayna Ordusuna Leopard 2A4 Tankı Bağışlayacak

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, Ukrayna Ordusuna yönelik askeri yardımlarında büyük bir atılım yapmaya hazırlanıyor. Leopard 2A4 tankları ve hava savunma sistemleri gündemde.

İspanyol El País gazetesinin özel haberine göre İspanyol hükümeti, Ukrayna’ya Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı ve kısa menzilli hava savunma sistemi Aspide’yi yollamayı planlıyor. Sistemlerin sevki için öncelikle Almanya’dan izin alınması gerekiyor.

STM Banner

Teslim edilmesi beklenen Leopard 2A4 tankları uzun yıllardır İspanyol Ordusuna ait bir üste atıl halde bekletiliyordu. Bu tanklar, İspanya’nın 1995 yılında Almanya’dan teslim aldığı ikinci el Leopard 2A4 tankları. Savunma kaynaklarına göre bu tanklardan yaklaşık 40 kadarı yeniden hayata döndürülecek ve Ukrayna Ordusuna teslim edilebilecek durumda.

İspanya, tank personelinin eğitimi için adım atıyor. 500 kadar personelin Letonya’ya İspanya Ordusu tarafından eğitilmesi planlanıyor.

Leopard 2A4 Ana Muharebe Tankı

Leopard 2A4 tankları ilk olarak 1985 yılında ortaya çıktı. Dönemine göre çok üstün özelliklerle tam anlamıyla bir tank katili olmak için tasarlanan Leopard 2A4, bir başka Leopard 2A4 tarafından vurulmadıkça hem delinemez bir tanktı hem de Rheinmetall L44 topu ile delemeyeceği herhangi bir tank o dönemde bulunmamaktaydı.

Sovyet T-72 tankları karşısında Doğu Avrupa düzlüklerinde başarılı olmak için tasarlananan 2A4, bütün dünyanın kendisine hayranlıkla bakmasını sağlayarak kendisinden sonra üretilen M1 Abrams, K1 ve K2 Black Panther, Type-10, Altay gibi birinci sınıf tankların ilham kaynağı olmuştur.

Taret kısmında eğimsiz bir zırh yapısına sahip olmasına rağmen sahip olduğu kompozit zırh ile adeta yürüyen bir kale olarak görülen Leopard 2A4 tankları aynı zamanda sahip olduğu ağırlığa rağmen zorlu koşullarda da mücadele edebilmektedir. Sadece zırh, tasarım ve top konusunda değil aynı zamanda otomatik yangın söndürme, stabilite, spall liner, optikler gibi konularda birçok yeniliğe imza atmıştır.

Ä°lgili resim

ÖNERİLEN İÇERİK: Scholz: Almanya Yakında Avrupa’nın En Büyük Ordusu Olacak


KAYNAK:SavunmaSanayiST.com, El Pais

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu