İspanya’da M113’ün halefi belli oldu: 2.2 milyar dolar

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, M113 TOA Zırhlı Personel Taşıyıcı’ları yenilemek için TESS Defence şirketi ile bir sözleşme imzaladı. 2.2 milyar dolarlık sözleşme ile VCR 8×8 Dragon araçları tedarik edilecek.

Şirket, 2.2 milyar dolarlık anlaşma kapsamında İspanyol Ordusu için Vehículo de Apoyo de Cadenas (VAC) paletli zırhlı personel taşıyıcı aracını geliştirecek ve üretecek. Program, 400’den fazla ulusal tedarikçiyi ve diğer üretim yapılarını içeren İspanya’nın ulusal savunma sanayiini güçlendirecek.

STM Banner

Program kapsamında ilk etapta 394 adet VAC aracı tedarik edilecek. Tedarik edilecek araçlar; Zırhlı Tanksavar, 120mm Havan, İleri Gözetleyici ve Personel Taşıyıcı konfigürasyonlarında olacak. Araçlar, 5G bağlantısının yanı sıra optimize edilmiş bakım süreci için gelişmiş bir takip sistemi ile donatılacak.

TESS Defence, esasında Santa Bárbara Sistemas, Indra, Sapa Placencia ve Escribano şirketlerinden oluşan bir konsorsiyum olarak biliniyor. Bu konsorsiyum, VCR 8×8 Dragon aracını da geliştiriyor.

M113-ZMA

Yeni geliştirilecek Zırhlı Muharebe Aracı, Santa Barbara Sistemas tarafından geliştirilen Ascod platformunu baz alacak.

10 yıllık modernizasyon

Planlamalara göre İspanyol Ordusu’nun M113’leri geliştirilen yeni araç ile değiştirilmesi, on yıl içinde aşamalı olarak gerçekleşecek ve 2035 yılına kadar tamamlanacak. O yıla kadar Tierra, tüm TOA M113 ailesi platformlarının hizmet dışı bırakılmasını tamamlamayı planlamaktadır.

İlk aşamada, hizmetteki M113 araçlarının yarısından fazlasının emekliye ayrılması ve 1.250 operasyonel platformun 600 civarına indirilmesi planlanıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu