İspanya’dan Türkiye için Patriot Kararı

Roketsan-ATMACA-Banner

İspanya, Türkiye’nin hava ve füze savunmasına destek vermek amacıyla Adana’da konuşlu bulunan Patriot Hava Savunma Sistemi’nin görev süresini uzattıi

İspanya, Türkiye’nin hava savunmasına katkı sağlamak için gönderdiği ve sene sonunda görev süresi dolacak Patriot hava ve füze savunma sisteminin görev süresini, Haziran 2023’e kadar uzattı.

STM Banner

İspanya Ordusu’na ait Patriot bataryası, 26 Ocak 2015’ten beri Adana’daki İncirlik Üssü’nde konuşlu bulunuyor. İspanyol Patriot bataryası, NATO kapsamında Türkiye’ye 2013 yılından beri “Anti-Balistik Füze” desteği sağlayan Hollanda Patriot bataryasının görevini devralmıştı.

Patriot bataryaları, Suriye’den Türkiye’ye atılacak olası bir balistik füzeyi engellemek amacıyla görev yapıyorlar. Halihazırda Türkiye’de anti-balistik füze ve yüksek irtifa hava savunma kabiliyetine sahip tek kara tabanlı sistemin, İspanya Patriotları olduğu biliniyor.

Gelecek yıl tamamlanması planlanan SİPER Projesi ile yüksek irtifa hava savunma kabiliyetine milli imkanlarla erişmeyi hedefleyen Türkiye, bu kapsamda önemli testler gerçekleştiriyor. Anti-balistik füze kabiliyetine erişimin ise bir miktar zaman alacağı biliniyor.

SİPER

SİPER PROJESİ

Cumhurbaşkanlığı Savunma Sanayii Başkanlığı (SSB) tarafından başlatılan SİPER Projesi ile Türkiye’nin milli imkanlarla ‘Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi’ geliştirmesi hedeflenmektedir. Bu doğrultuda SSB ile ASELSAN-ROKETSAN-TÜBİTAK SAGE iş ortaklığı arasında 15 Ocak 2018 tarihinde Uzun Menzilli Bölge Hava ve Füze Savunma Sistemi Projesi Aşama-C (SİPER) sözleşmesi imzalanmıştır.

Sözleşme kapsamında her firma, kendi uzmanlık alanı doğrultusunda projeye katkı sağlamaktadır. ASELSAN, SİPER Sistemi için Filo Kontrol Merkezi, Arama Radarı, Atış Kontrol Merkezi, Atış Kontrol Radarı, Haberleşme İstasyonu Aracı, Haberleşme Röle Aracı vb. bileşenlerin geliştirilmesinden sorumludur.

TÜBİTAK-SAGE, SİPER Blok II Füzesi’nin geliştirilmesinden sorumludur. Roketsan, SİPER Blok I Füzesi ile SİPER Blok II Füzesi’nin roket motorunun geliştirilmesi ve füzelerin seri üretiminden sorumludur.

SİPER-2

Uzun Menzilli Hava ve Füze Savunma Sistemi SİPER, birden fazla füze seçeneğine sahip olacak şekilde geliştirilmektedir. Sistemde kullanılacak ilk füze olan SİPER Blok I, HİSAR-RF Füzesi üzerinden Roketsan tarafından geliştirilmektedir ve ilk atışlı testleri başarıyla icra edilmiştir. SİPER Sistemi, savaş uçağı ve seyir füzesi gibi hava soluyan hedeflere ve havadan karaya mühimmatlara karşı angajman sağlayabilecektir. İlerleyen aşamalarda balistik füzelere karşı angajman yeteneğine de kavuşacağı üzerinde durulmaktadır.

Sistemin son atışlı testi, Ağustos 2022’de gerçekleştirilmiştir. Bu test esnasında, Arama Radarı ve Atış Kontrol Merkezi da kullanılmıştır. Test esnasında SavunmaSanayiST.com tarafından edinilen bilgiye göre; SİPER, 90+ kilometre menzildeki hedefi 26.000+ ft irtifadan imha ederek kendi rekorunu kırmıştır.

ÖNERİLEN İÇERİK: BOZDOĞAN Hava Hava Füzesi’nin F-16’dan Atıldığı Anlar


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu