İsrail, C-Dome Sistemini Yeni Korvetlerinde Test Ediyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Iron Dome (Demir Kubbe) hava savunma sisteminin deniz versiyonu olarak geliştirilen C-Dome sisteminin canlı atış testlerini başarılı bir şekilde icra etti.

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada Sa’ar 6 sınıfı “Magen” korvetine entegre edilen C-Dome sisteminin atış testlerini başarıyla sonuçlandırdığı belirtildi.

STM Banner

Rafael Defense ve İsrail Savunma Bakanlığına bağlı kuruluşlar tarafından ortaklaşa olarak geliştirilen C-Dome sistemi İsrail’in çok katmanlı füze savunmasında önemli bir yer tutacak.

Canlı atış testlerinde imha edilen hedefler arasında roket, seyir füzesi ve İHA gibi hedefler yer aldı. Hedeflerin tamamı C-Dome ile imha edildi.

Bakanlıktan yapılan açıklamada şunlar kaydedildi:

“Bu canlı atış testi önemli bir dönüm noktasıdır ve İsrail Donanmasının, İsrail Devletinin stratejik varlıklarını ve hayati çıkarlarını mevcut ve gelişen tehditlere karşı savunmak için operasyonel kabiliyetini göstermektedir.”

C-Dome Sistemi

2014 yılında ilk kez tanıtılan Demir Kubbe sisteminin gemi konuşlu versiyonu C-Dome  sistemi ilk kez 2017 yılında yine INS Lahav’da test edilmiş ve hizmete alınmıştı. Gemide aynı zamanda İsrailli ELTA şirketinin üretimi olan EL/M-2248 MF-STAR AESA radarı da bulunuyor.

İsrail altı yıl önce sipariş verdiği dört Sa’ar 6 sınıfı geminin tamamını geçtiğimiz aylarda teslim almıştı. Sa’ar 6 sınıfı korvetler, İsrail Donanmasının gelecek 30 yıldaki belkemiğini oluşturacak.

Alman thyssenkrupp Marine Systems ve İsrail arasındaki anlaşma Mayıs 2015’te imzalanmıştı. Dizayn aşamasının ardından Şubat 2018’de geminin ilk çeliği kesildi ve inşaat başladı. Sa’ar 6 tasarımı, çok çeşitli görevleri yerine getirebilen Alman yapımı MEKO 100 devriye korvetine dayanıyor.

C-DOME INS LAHAV
C-DOME INS LAHAV

İlk teslim edilen gemi olma özelliğine sahip “INS Magen”, Ekim 2020’de İsrail’e teslim edildi. İkinci gemi olan “INS Oz” ise Mayıs 2021’de teslim edilmişti.

Son olarak geriye kalan iki gemi “INS Atzmaut” ve “INS Nitzachon” ise geçtiğimiz aylarda Almanya/Kiel’de düzenlenen törenle İsrail Donanmasına teslim edilmişti. Gemilerin radar ve silah sistemleri ise İsrail’deki Hayfa Donanma Üssü’nde entegre edildi.

İsrail Donanması için önemli bir dönüm noktası olan bu gemiler, İsrail’in karasularını ve açık deniz enerji kaynaklarını savunma ağının ana parçası olacak.

Sa’ar 6 Sınıfı Korvetler

Teknik Özellikler

 • Deplasman: 1.900 ton
 • Uzunluk: 90 metre
 • Menzil: 4000-4600 deniz mili
 • Genişlik: 13 Metre
 • Sensörler: EL/M-2248 MF-STAR AESA Radar

Silah Sistemleri

 • 2 adet 25 mm Typhoon UKSS
 • 1 adet 76mm Oto Melera Baş Topu
 • 16 adet Barak-8 hava savunma füzesi
 • 40 adet Tamir (C-Dome) hava savunma füzesi
 • 8 adet Gabriel V anti-gemi füzesi
 • 2 adet 324 mm torpido kovanı
 • 1 adet genel maksat helikopteri

ÖNERİLEN İÇERİK: İsrail Donanması Son Sa’ar 6 Sınıfı Korvetlerini Teslim Aldı


KAYNAK: SavunmaSanayiST.com, Twitter

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu