İsrail elden atılan füze POINT BLANK’i tanıttı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, elden atılan elektro-optik güdümlü bir füze geliştiriyor. POINT BLANK adındaki füze, ABD Savunma Bakanlığı’nın talebi doğrultusunda geliştiriliyor.

ABD Savunma Bakanlığı ile İsrailli IAI şirketi, yeni hibrit elektro-optik güdümlü füzenin geliştirilmesi ve teslimatı için milyonlarca dolarlık bir sözleşme imzaladı. IAI tarafından geliştirilen POINT BLANK adı verilen füze, bir askerin sırt çantasında taşınabilecek ve elektro-optik güdümlü olacak.

STM Banner

Füze elle fırlatılmakta, tek-er tarafından kullanılmakta ve askerin elinden kalkıp yine askerin eline dikey olarak inebilmektedir. Edinilen bilgiye göre; ana yüklenici olarak IAI, ABD Savunma Bakanlığı (DoD) Gayrinizami Harp Teknik Destek Direktörlüğü (IWTSD) ile küçük taktik ekiplerin hassas saldırı ve beka kabiliyetlerini artırmak amacıyla POINT BLANK sisteminin belirli gereksinimleri karşılayan bir versiyonu olan “ROC-X “i hızla geliştirmek ve teslim etmek için milyonlarca dolarlık bir sözleşme imzaladı.

IAI ilk prototipleri ve eğitim hizmetini, 2023 yılı içerisinde Pentagon’a sunacak. POINT BLANK yaklaşık 6.8 kg ağırlığa ve yaklaşık 91 cm uzunluğa sahip. Füze, 1.500 ft’in üzerindeki irtifalarda, maksimum 186 km/sa hızla uçabilecek ve saldırıdan önce hedefin tam konumu teyit edilirken havada asılı kalabilecek veyahut dolaşabilecek.  Mühimmatta faydalı yük olarak ise elektro-optik arayıcı başlık ile harp başlığı bulunacak.

POINT BLANK adlı mühimmatın geliştirme fikrinin, özellikle Ukrayna-Rusya Savaşı sonrasında olgunlaştığı değerlendiriliyor. Halihazırda ABD Ordusu, Ukrayna’ya çok değişik ağırlık ve kabiliyetlerde dolanan mühimmatlar sevk ediyor. POINT BLANK adlı füzenin bu dolanan mühimmatlardan temel farklı ise tek-er seviyesinde elden atılabilmesi olacak. Böylelikle en küçük dolanan mühimmatın atımı için dahi ihtiyaç duyulan lançer kullanımından tasarruf edilmesi hedefleniyor.

Geliştirilen füzenin menzili ise merak konusu.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu