Danimarka PESCO savunma projelerine katılıyor

Roketsan-ATMACA-Banner

Avrupa Birliği (AB), Danimarka’nın Yapılandırılmış Daimi İş Birliği (PESCO) olarak adlandırılan ortak savunmaprojelerine dahil olmasını kabul etti.

AB Konseyi, Danimarka’nın 26. PESCO üyesi olarak katılımını teyit eden kararı onayladı.

STM Banner

AB üyesi Danimarka, 30 yıldır AB’nin savunma işbirliğinin dışında yer alıyordu. Ülkede 1 Haziran 2022’de yapılan referandumda Danimarkalılar AB’nin Ortak Güvenlik ve Savunma Politikasına katılmaya destek verdi. Danimarka hükümeti 23 Mart 2023’te PESCO’ya katılma niyetini AB’ye bildirdi. Bugünkü karardan sonra da Danimarka PESCO’nun 26. üyesi oldu.

Şu anda PESCO’ya dahil olmayan tek AB üyesi Malta kaldı.

AB Dış İlişkiler ve Güvenlik Politikası Yüksek Temsilcisi Josep Borrell, PESCO’nun AB savunma sanayii işbirliğinin ana parçasını oluşturduğunu vurgulayarak, Danimarka’nın katılımının yanı sıra 11 yeni projenin onaylandığını ifade etti.

NH90

Borrell, “İşbirliğimizi geliştiriyoruz ve derinleştiriyoruz. Böylece üye ülkeler birlikte yatırım yapabilecek, ihtiyaç duyulan kabiliyetleri geliştirebilecek ve kuvvetlerimizi hazırlayabilecek.” değerlendirmesini yaptı.

AB Konseyi’nin bugün onayladığı 11 yeni PESCO projesi askeri eğitim; kara, deniz, hava sistemlerinin geliştirilmesi, siber güvenlik ve müşterek çoklu hizmetlerin sağlanması başlıklarında uygulanacak.

Bunlar arasında hava köprüsü, entegre insansız hava sistemleri, deniz altyapısı koruması, kısa menzilli havadan havaya füze sistemleri, gelecek nesil helikopter, çok katmanlı entegre hava ve füze savunma sistemi gibi projeler bulunuyor.

Yeni projelerle AB’nin PESCO kapsamında 2017’den bu yana geliştirdiği proje sayısı 68’e yükseldi.


AA

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu