İsrail gündemi üzerine: Paramotor tespit eden Türk radarı

Roketsan-ATMACA-Banner

Hamas’ın İsrail’e yönelik düzenlendiği ‘Aksa Tufanı’ adlı saldırıda, paramotorları kullanması dikkat çekti. İsrail Ordusu’nun tespit edemediği paramotorlar, yıkıcı sonuçlara yol açtı.

7 Ekim 2023 tarihinde Hamas, İsrail’e yönelik bir dizi organize saldırı başlattı. ‘Aksa Tufanı’ olarak adlandırılan saldırı esnasında Hamas unsurları, paramotor adı verilen hava araçlarını aktif olarak kullanıldı. Sınırdaki güvenlik noktalarını paramotorlar ile geçen Hamas, İsrail’in sınır karakollarına sürpriz saldırılar düzenledi.

STM Banner

Birçok İsrail karakoluna yapılan baskınlar esnasında, İsrail tarafından paramotorların tespit edilememesi tartışma konusu oldu. Olayın ardından yapılan analizlerde, İsrail’in bu tip hava araçlarını tespit edebilecek elektro-optik ve radar altyapısı ile komuta-kontrol sisteminden mahrum olduğu görüşü öne çıktı. Esasında bahsi geçen sistemlerin tamamını üretebildiği hatta ihraç ettiği halde İsrail’in, sınır bölgelerine gerekli sistemleri yerleştirmediği anlaşıldı.

Paramotorlar aracılığıyla düzenlenen saldırılar esasında yeni ortaya çıkan bir şey değil. Hatta Türkiye’de de terör örgütü PKK/YPG, Suriye veyahut Irak bölgelerinden gerçekleştirdiği sızmalarda paramotorları aktif olarak kullanıyor. Açık kaynak bilgilerine göre; son İçişleri Bakanlığı Emniyet Genel Müdürlüğü saldırısında da teröristlerin, paramotor aracılığıyla Suriye’den Türkiye’ye geçiş yaptığı biliniyor. Peki, bu paramotorların tespitini yapabilecek sistemler yok mu? Elbette var…

FAR-AD-min

9.3 kilometreden Paramotor tespiti

Türkiye’de personel tespit, daha doğrusu çevre gözetleme radarı denilince 2-3 firma akıllara geliyor. Bunlar arasında Meteksan Savunma da öne çıkıyor. Şirket tarafından geliştirilen Retinar serisi radarlar hem yurtiçinde hem de yurt dışında askeri ve sivil kullanıcılara hizmet veriyor.

Retinar serisi radarlardan Retinar FAR-AD ise diğer radarlardan biraz ayrılıyor. Bu radarın tam olarak ismi ise şu şekilde: “Retinar FAR-AD Dron Tespit Radarı”. Yani sadece dron tespiti için geliştirilmiş bir radar. Öte yandan insan ve 9.3 kilometre mesafeden paramotor tespiti de yapabiliyor. Evet, paramotor tespit ediyor…

Geçtiğimiz aylarda gerçekleştirilen testler sırasında Retinar FAR-AD, terör örgütü tarafından kullanılan paramotorları simüle eden hedefe karşı bir dizi testlere tabi tutuldu. Bu testler sırasında Retinar FAR-AD Radarı, yaklaşık 8 kilometre mesafeden paramotor tespitini başarıyla gerçekleştirdi. Öte yandan radar, tespit edilen hedefin bir kuş mu yoksa dron veyahut paramotor mu olduğunun ayrımını da gerçekleştirdi.

RETİNAR FAR-AD

Bu tip çevre gözetleme radarlarında esasında en büyük zorluklardan bir tanesi de hayvan-insan veyahut kuş-hava aracı ayrımının yapılması olarak biliniyor. Bu kapsamda paramotor tehditlerine karşı Retinar FAR-AD gibi radarların etkili bir erken uyarı unsuru olabileceği değerlendiriliyor. Öte yandan sistemin farklı elektro-optik ve akustik sensör sistemleriyle desteklenmesi ve bir komuta-kontrol sistemi bünyesine alınması, tehdit tespit ve sınıflandırma kabiliyetini oldukça arttıracaktır.

Açık kaynak bilgilerine göre Retinar FAR-AD, Türk güvenlik birimleri tarafından aktif olarak kullanılıyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu