İsrail Uçuş Test Merkezi’ne F-35I Adir teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

11 Kasım 2020 tarihinde İsrail Hava Kuvvetleri envanterinde bulunan bir F-35I Adir, Tel-Nof Hava Üssünde bulunan Uçuş Test Merkezine (FTC) teslim edildi.

F-35I Adir’in FTC Filosunda görev alması, İsrail Hava Kuvvetlerinde yeni bir dönemin başladığını işaret ediyor. Uçuş testleri kapsamında F-35 üzerinde denemeler yapılacak.

STM Banner

Amerika Birleşik Devletleri ile iş birliği içinde gerçekleştirilen satın almaların çoğunda İsrail Hava Kuvvetlerine; kendi elektronik harp, iletişim ve silah sistemlerini kurma fırsatı verildi. Bunun sebebi de İsrail tarafına göre uçakların operasyonel ihtiyaçlara ve gereksinimlere uygun hale getirilmesi.

Fakat F-35I için durum daha karmaşık. FTC Filosu komutanı Adir programında; IAF her şeye erişemiyor, bu yüzden tam olarak müdahale edemez diye ifadeler kullandı. Bilindiği gibi İsrail F-15 ve F-16 filolarında, her türlü aviyonike, iletişim sistemleri ve elektronik savaş sistemlerini kendi üretimini kullanıyor. Bunlara ek olarak birçok yerli mühimmat da büyük ölçüde uçaklara entegre edild.

Adir bölümü, IAF’ın gelecekteki operasyonel faaliyetlerinde merkezi bir rol oynayacak. FTC’de görev yapan F-35I, yeni uçuş yetenekleri elde etmek için yapı taşı görevi görecek.


 

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Türkiye f-35 programına verdiği paraları ABD sen geri alsın,o parayla diğer ülkelerden uçak alsın.programdan da çıksın.bir daha da bu tarz aksaklık yaratacak projelere ortak olmasın!

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu