İsrail ve ABD’den ortaklaşa Arrow-3 testi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Füze Savunma Teşkilatı (IMDO) ve ABD Füze Savunma Ajansı (MDA), İsrail tarafından geliştirilen Arrow-3 Interceptor füzesi ile başarılı bir test atışı gerçekleştirdiler.

İsrail ve ABD ortaklığıyla gerçekleştirilen test esnasında, İsrail tarafından geliştirilen Arow-3 Hava ve Füze Savunma Füze Sistemi, bir balistik füze hedefini başarıyla imha etti. Söz konusu balistik füze, Arrow-3 Füzesi ile atmosferin dışında hit-to-kill (kafa kafaya çarpışma) şeklinde imha edildi. İsrail ve ABD tarafından Arrow-3’ün Anti-Balistik Füze (ABM) yeteneğinin doğrulanması için gerçekleştirilen test esnasında, İsrail hava savunma mimarisinin bir parçası olmasa da ABD’ye ait AN-TPY2 X-Band Balistik Füze Tespit Radarı, Arrow-3 ile birlikte ilk kez kullanıldı. Söz konusu radarın aynısı, Türkiye’deki Kürecik Radar Üssünde, İran’ın balistik füze faaliyetlerini izlemek için bulunmakta.

STM Banner

ABD’nin Alaska eyaletinde gerçekleştirilen test için İsrail’den 2 adet Arrow-3 Fırlatma Aracı, Ukrayna’ya ait Antonov An-124 Nakliye Uçağı ile ABD’ye getirildi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com 

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu