İsrail’den BAE karşıtı F-35 Lightning II açıklaması

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail Başbakanı Binyamin Netanyahu tarafından Salı günü yapılan açıklamada; geçtiğimiz günlerde yapılan dostluk anlaşmasına rağmen İsrail’in, Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’ne yönelik olası F-35 Lightning II savaş uçağı satışına karşı olduğunu açıkladı.

Söz konusu açıklama, İsrail ile Birleşik Arap Emirlikleri arasında ABD’nin arabuluculuğu sayesinde dostluk anlaşması yapılmasının ardından geldi.

STM Banner

Reuters’a göre Washington yönetimi; Orta Doğu’da, yıllar boyunca İsrail’in niteliksel askeri üstünlüğünü geri plana atabilecek askeri satışlardan kaçındı. Suudi Arabistan ve Birleşik Arap Emirlikleri’nde F-35 bulunmamasına rağmen İsrail’in F-35 uçaklarını teslim almaya başlaması, bu politikanın bir sonucu olarak gösterildi.

Trump yönetimi ise BAE’nin geçen Perşembe günkü normalleşme duyurusundan sonra bazı yeni ABD silah satışlarının kesinleştirebileceğinin sinyalini verdi.

Netanyahu’nun güvenlik kabinesinde gözlemci olan İsrail Enerji Bakanı Yuval Steinitz; geçmiş ABD yönetimlerinin “bizim istememize rağmen” BAE’ye, İsrail’in sahip olduğundan daha gelişmiş F-16 savaş uçaklarını ve Suudi Arabistan’a ise F-15 savaş uçaklarını sattıklarını kaydetti.

Steinitz; Washington tarafından BAE’ye F-35 satılsa bile ülkeler arasındaki mesafenin, yakıt ikmali olmadan uçağın menzilinin iki katından fazla olması nedeniyle İsrail için bir tehlike oluşturmasının olası olmadığını söyledi.

Edinilen bilgiye göre bazı kesimler, İsrail ile BAE tarafından yapılan anlaşma ile bu konunun tartışmaya açılmasından rahatsız oldular.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. The F-35 Lightning II exclusively available for Israel, However, The UAE may get a special upgrade package for F-16 Block 60 including AIM-120C7 and JASSM missiles.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu