İsrail’den BAE’ye Spyder Satışı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Birleşik Arap Emirlikleri’ne Spyder Hava Savunma Füze Sistemi satışına onay verdi. Onayın, yaz aylarında çıktığı belirtiliyor.

Körfez ülkeleri, geçtiğimiz yıllarda İsrail ile ilişkilerini normalleştirme kararları almıştı. Bölgede artan gerginlik ve İran ile desteklediği grupların davranışları, daha önceden birbirine düşman ülkeleri birlik olmaya itti. İsrail ve Körfez ülkelerinin birlikte hareket etmeye başlamasıyla beraber İsrail savunma sanayii ürünleri de Körfez ülkelerinin radarlarına girdi.

STM Banner

Kaynaklar Birleşik Arap Emirlikleri (BAE)’nin kaç adet Spyder bataryası alacağını veya hangi füzelerden alacağını belirtmiyor. Aynı şekilde İsrailli yetkililer de detay vermekten kaçınıyor. İsrail’in BAE’ye hava savunma sistemleri satıp satmadığı sorulduğunda, İsrailli yetkililer BAE ile geniş bir iş birliği olduğunu söyledi ancak daha fazla yorum yapmayı reddettiler.

BAE’nin hava savunma yeteneklerini güçlendirme ihtiyacı, Ocak ve Şubat aylarında Körfez ülkesine yapılan bir dizi füze ve insansız hava aracı saldırısının ardından arttı. Saldırıların çoğu önlendi ancak bir saldırı Abu Dabi’de üç sivilin hayatını kaybetmesine neden oldu. BAE liderlerinin saldırıları oldukça ciddiye aldıkları belirtildi. Başka bir saldırıda da Abu Dabi Havalimanı’nın terminal inşaatı vuruldu ve sivil inşaat işçileri yaralandı. Saldırıların İran destekli Husiler tarafından yapıldığı biliniyor.

Spyder

Saldırılarda çoğunlukla kamikaze İHA ve seyir füzelerinin kullanılıyor olması, BAE’nin alçak ve orta irtifa hava savunma sistemi arayışına geçmesine sebep oldu. Saldırılarda kullanılan kamikaze İHA ve seyir füzeleri, BAE Ordusu envanterindeki Patriot ve THAAD hava savunma sistemlerinin angajman irtifasının altında uçuyordu ve bu sebepten dolayı bir kısmı önlenemedi.

Rafael SPYDER Hava Savunma Füze Sistemi

İsrail merkezli RAFAEL şirketi tarafından geliştirilen SPYDER, birden fazla önleyici füze seçeneğine sahip kısa ve orta menzilli mobil hava savunma füze sistemidir. Uçak, helikopter ve insansız hava araçları gibi hava unsurlarına hızlıca ateşleme kabiliyetine sahip olduğu hassas güdümlü mühimmatları ile tepki verir. Tüm SPYDER sistemleri, satürasyon saldırılarıyla başa çıkmak için çoklu hedef etkileşim yeteneğine sahiptir.

SPYDER; PYTHON-5 Çift Dalga Bantlı IIR Güdümlü Füze, I-DERBY Aktif Radar Güdümlü Görüş Ötesi Menzilli (BVR) Füze ve I-DERBY ER Uzun Menzilli Füze önleyici seçeneklerine sahiptir. Farklı konfigürasyonları olan sistemin önleme menzili ise 40 ila 80 kilometre aralığındadır.

Rafael-I-Derby-ER

Açık mimari tasarıma sahip olan SPYDER, radar gibi harici bileşenlerin entegrasyonuna imkan tanıyarak seçilen yerel endüstri ile işbirliğin olmasını sağlar.

Fırlatma Öncesi Hedefe Kilitlenme (LOBL) ve Fırlatma Sonrası Hedefe Kilitlenme (LOAL) yeteneklerine sahip sistem, 360 derece angajman gerçekleştirebilmektedir.

ÖNERİLEN İÇERİK: Murat İkinci’den SİPER Hava Savunma Sistemi Açıklaması


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu