Pakistan’ın Bayraktar TB2 SİHA’ları İlk Kez Görüntülendi

Roketsan-ATMACA-Banner

Pakistan Hava Kuvvetleri’ne ait Bayraktar TB2 SİHA, ilk kez görüntülendi. Bayraktar TB2 SİHA, Pakistan Hava Kuvvetleri’nin Hava Savunma Tatbikatı’na katıldı.

SavunmaSanayiST.com’un 29 Haziran 2022 tarihli haberinde, Pakistan’a AKINCI TİHA ve Bayraktar TB2 SİHA ihraç edildiği bilgisine yer verilmişti. Pakistan’ın Bayraktar TB2 SİHA’sı ilk kez bir hava savunma tatbikatı esnasında görüldü.

STM Banner

28 Eylül 2022 tarihinde Pakistan Hava Kuvvetleri, gelecekteki savaş zorluklarını göz önünde bulundurarak operasyonel bir Hava Savunma tatbikatı gerçekleştirdi. Tatbikatın amacı, çağdaş kavramları doğrulamak için karşı hava operasyonlarını uygulamaktı. Tatbikat, Pakistan Hava Kuvvetleri (PAF) ve Pakistan Ordusu hava savunma varlıklarının entegrasyonuna odaklanırken; PAF operasyonel ekibini öngörülen tehditlere karşı taktikler geliştirmek, uygulamak ve doğrulamak için eğitti.

Pakistan Hava Kuvvetleri Komutanı Mareşal Zaheer Ahmed Baber Sidhu, operasyonel PAF Hava Savunma tatbikatını denetledi. Denetleme esnasında, Pakistan’a ait Bayraktar TB2 SİHA ile yer kontrol istasyonu da görüntülendi. Mareşal Ahmed, insansız hava sistemlerinin PAF’ın operasyonel yapısına entegrasyonunu değerlendirmek için aynı tatbikat bağlamında bir operasyonel üssü ziyaret etti.

Pakistan-Bayraktar-TB2

İHA’nın önemine dikkat çeken Hava Kuvvetleri Komutanı, “İnsansız Hava Sistemlerinin rolü askeri çatışmalarda giderek daha önemli hale geliyor. İnsansız sistemler, günümüz savaşlarının nihai sonucunda belirleyici bir rol oynayabilecek kuvvet çarpanları olarak başrolü üstlendi.” açıklamalarında bulundu.

Bayraktar TB2 SİHA

Öte yandan şu ana kadar 300 adetten fazla üretilen Bayraktar TB2 SİHA ise kendisini en zorlu muharebe sahalarında kanıtlamış durumda. Halihazırda; Türk Silahlı Kuvvetleri, Milli İstihbarat Teşkilatı, İçişleri Bakanlığı ve Orman Genel Müdürlüğü tarafından Bayraktar TB2 aktif olarak kullanılıyor.

BAYKAR’ın inşa faaliyetleri devam eden yeni üretim tesisi ile birlikte Bayraktar TB2 SİHA üretim kapasitesinde ciddi bir artış bekleniyor.

Hem AKINCI hem de Bayraktar TB2 ihracatları, aynı zamanda milli mühimmatların da yurt dışına açılmasına vesile oluyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: AKSUNGUR SİHA PD-170 Motoruyla Uçuşlara Başladı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu