İsrail’den Sky Sonic hipersonik füze kalkanı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrailli Rafael şirketi, Sky Sonic adlı bir füze geliştirdiğini açıkladı. Sky Sonic Füzesi, hipersonik füzelerin önlenmesi amacıyla geliştiriliyor.

İsrailli Rafael, hipersonik füzelerin önlenmesini amaçlayan yeni bir hava savunma füze sistemi geliştirdiğini açıkladı. Sky Sonic adı verilen sistemin, Avrupa pazarına hitaben Paris Air Show’da tanıtılması planlanıyor.

STM Banner

Spesifik olarak hipersonik füzelerin önlenmesi için bir süredir gizlice geliştirme faaliyetleri devam eden sistem, iki kademeli bir önleme füzesine sahip. Boosterdan ayrılan kinetik önleme başlığı, hit-to-kill ile yaklaşan hipersonik füzeyi önlüyor. Rafael’e göre sistem, diğer İsrail menşeili hava savunma sistemleri gibi modüler ve esnek mimariye sahip. Farklı hava savunma sistemleriyle entegre çalışması hedefleniyor.

Rafael, Sky Sonic sistemini Amerika’ya sunduğunu ve pozitif geri dönüş aldığını belirtti. Rusya ve hipersonik füze tehditleriyle beraber Sky Sonic sisteminin ana ihracat potansiyelini Avrupa ülkelerinin oluşturacağı tahmin ediliyor.

Sky Sonic henüz ilk atış testini gerçekleştirmedi. Birkaç yıldır gizlice geliştirilmekte olan sistemin önümüzdeki yıllarda atışlı testlere başlaması hedefleniyor.

Sistemin varlığının açıklanması oldukça ilginç bir zamanlamaya sahip. 2 hafta önce İran, “Fattah” adı verilen bir hipersonik füze geliştirdiğini açıklamış ve füzeyi bir törenle dünyaya tanıtmıştı.

İran “Fattah” Hipersonik Balistik Füzesi

Rafael yöneticisi Yuval Steinitz: “Mevcut güvenlik bağlamındaki gelişmeleri ve ortaya çıkan tehditleri takip ediyoruz ve en gelişmiş savunma sistemlerini geliştiriyoruz. Sky Sonic projesi, hipersonik silah tehdidi için türünün yenilikçi, benzersiz bir gelişimidir.

Hipersonik tehditlere karşı başarılı bir savunma, yalnızca hızlarına karşı koymayı değil, aynı zamanda öngörülemeyen uçuş yollarını etkili bir şekilde izlemeyi, tespit etmeyi ve engellemeyi de içeren çok yönlü bir yaklaşım gerektirir.” dedi.

Rafael, Paris Air Show’da Iron Dome ve David’s Sling gibi diğer sistemlerini de sergiliyor. Ayrıca, Iron Dome ile birleştirilen lazer hava savunma sistemi Iron Beam’i de sergileyecek. Bu sistemin yakın zamanda devreye girmesi planlanıyor. Şirket, “Sistemin roketleri, havan mermilerini, füzeleri, insansız hava araçlarını (İHA’lar) ve İHA sürülerini birkaç kilometreden birkaç yüz metreye kadar önlemede benzersiz bir doğruluk sağladığını söylüyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Roketsan’dan MZK Kuleli M60A3 teslimatı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu