Roketsan’dan MZK Kuleli M60A3 teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Roketsan tarafından Modüler Zırhlı Kule (MZK) ile modernize edilen M60A3 Ana Muharebe Tankı, Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edildi.

Türk Kara Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki ana muharebe tanklarının modernizasyon faaliyetleri, Türk savunma sanayii bünyesinde devam ediyor. Çeşitli projeler kapsamında; Leopard 2A4, M60TM ve M60A3 tankları modernize ediliyor.

STM Banner

Daha önce farklı bir modernizasyon projesi kapsamında M60A3 için bir modernizasyon çözümü uygulanmış ancak proje istenilen sonucu vermediği için durdurulmuştu. Yeniden başlatılan TİYK-M60A3 Projesi kapsamında ise M60A3 tanklarının modernize edilmesi kararlaştırıldı. Bu kapsamda Roketsan, M60A3 tankı için Modüler Zırhlı Kule (MZK) çözümünü geliştirdi.

MZK Kulesi ile modernize edilen ilk M60A3 Tankı, kısa süre önce Türk Silahlı Kuvvetleri’ne teslim edilerek envantere dahil edildi. Proje kapsamında toplamda kaç adet tankın modernize edileceği bilinmezken; envanterde, 600 adetten fazla M60A3 tankı olduğu tahmin ediliyor.

Geliştirilen 105MM MZK Kule; Patlayıcılı Reaktif Zırh (ERA) modülleri, sürücü görüş sistemi, yardımcı güç paketi, sis havanları, lazer ikaz alıcılar, uzaktan komutalı silah sistemi ve otomatik doldurucudan oluşuyor. M60A3 tanklarının mevcut 14.5 tonluk taretlerine göre çok daha yüksek teknolojiye sahip yeni taret, 13 ton ağırlığına sahip.

M60A3-Tank

Modernize edilecek M60A3 tanklarına; Atış Kontrol Sistemi, Aktif Koruma Sistemi, Modüler Zırh Koruması, Uzaktan Komutanlı Silah Sistemi, Yakın Mesafe Gözetleme Sistemi, Tank Sürücü Görüş Sistemi, Yardımcı Güç Sistemi, Tank Komuta Kontrol Bilgi Sistemi, Tank Lazer Uyarı Sistemi, İnfilak Bastırma ve Yangın Söndürme Sistemi, Koruma Astarı ile Yaşam Destek Sistemi entegrasyonu gerçekleştirilecek.

İhracat potansiyeli yüksek

Öte yandan Roketsan tarafından ortaya koyulan MZK çözümünün, çok ciddi bir ihracat potansiyeline sahip olduğu değerlendiriliyor. Halihazırda; Bahreyn, Bosna-Hersek, Fas, Lübnan, Mısır, Suudi Arabistan, Tunus ve Ürdün gibi birçok ülkede, yüzlerce M60 serisi ana muharebe tankı bulunuyor.

Bu tankların ise birçoğu, modernizasyon ihtiyacı sebebiyle ya atıl halde bulunuyorlar ya da verimli bir şekilde kullanılamıyorlar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu