İsrail’den yeni Demir Kubbe testi

Roketsan-ATMACA-Banner

İsrail, Iron Dome (Demir Kubbe) sisteminin yeni ve geliştirilmiş versiyonunu başarılı bir şekilde test ettiğini açıkladı.

İsrail Hava Kuvvetleri Hava Savunma Komutanlığının katılımıyla İsrail’in güneyinde icra edilen Demir Kubbe testinde tüm hedefler başarıyla imha edildi.

STM Banner

İsrail Savunma Bakanlığı tarafından yapılan açıklamada şu sözlere yer verildi: “İsrail Savunma Bakanlığı Füze Savunma Örgütü ve RAFAEL Defense, Demir Kubbe’nin test sürecini başarıyla tamamladı. Bu süreç, sistemin teknolojik yeteneklerinin önemli ölçüde yükseltildiğini gösterdi.

Demir Kubbe, bir dizi karmaşık senaryoda test edildi ve birden fazla İHA’nın eşzamanlı olarak imha edilmesinin yanı sıra roket ve füze salvosu da dahil olmak üzere var olan ve ortaya çıkan tehditleri simüle eden hedefleri başarıyla tespit ve imha etti.”

İsrail Hava ve Deniz Kuvvetlerine yakın zamanda teslim edilmesi beklenen yeni versiyon Demir Kubbe’ler İsrail’in çok katmanlı hava savunma mimarisini daha da güçlendirecek.

Demir Kubbe-2

İsrail Savunma Bakanlığı Füze Savunma Teşkilatı Başkanı Moshe Patel: “İsrail Füze Savunma Teşkilatı’nın kurulmasına yol açan Birinci Körfez Savaşı’ndan otuz yıl sonra ve Demir Kubbe’nin ilk operasyonel müdahalesinden on yıl sonra, Demir Kubbe sisteminin teknolojik yeteneklerinde önemli bir ilerleme kaydettik. Son birkaç ayda gerçekleştirilen üç testte Iron Dome sistemi, roket ve füzelerin başarılı bir şekilde imha edilmesini ve aynı anda birden fazla İHA’yı durdurmayı da içeren, gelişen tehditlere karşı olağanüstü yetenekler gösterdi.

İsrailli savunma şirketti Rafael tarafından geliştirilen Demir Kubbe, imhası oldukça zor olan roket ve top mühimmatlarını etkisiz hale getirmek üzere geliştirilmiş mobil hava savunma sistemidir. Azami 70 km angajman menzili bulunan Demir Kubbe’nin her bir lançerinde 20 adet Tamir füzesi bulunuyor. Demir Kubbe’nin üretiminde, ABD’li Raytheon şirketinin de büyük iş payı bulunuyor.

Sistemin radarı ise İsrail Havacılık ve Uzay Endüstrisi (IAI)’nin bir iştiraki olan ELTA tarafından geliştirildi.

Demir Kubbe Test Videosu:


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu