İsrail’e F-35I Adir teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Lockheed Martin, İsrail için ürettiği 2 adet F-35I Adir savaş jetini, İsrail Hava Kuvvetlerine (IAF) teslim etti. Uçaklar, Nevatim Hava Üssüne inişlerini gerçekleştirdi ve 140’ıncı “Altın Kartal” filoya katıldı. Bu teslimat ile birlikte İsrail Hava Kuvvetleri (IAF) envanterindeki F-35I Adir sayısı 14’e yükseldi.

İsrail, Ekim 2010’da ABD ile bir anlaşma imzalayarak Yabancı Askeri Satışlar (FMS) kanalıyla F-35’i tedarik edecek olan ilk ülke oldu. Toplamda 50 adet F-35 siparişi veren İsrail Hava Kuvvetleri, 22 Haziran 2016’da ilk F-35I Adir’ini teslim aldı. İsrail, 50 adete ek olarak 25 adet F-35 siparişi daha vermeyi planlıyor.

STM Banner

F-35I Adir, temel olarak F-35A’ya (Türkiye’nin de tedarik ettiği model) benzemekle birlikte, İsrail’e özel bazı farklılıklar içeriyor. İsrail’in kendi şartnamelerine göre tasarlanan “F-35I Adir” uçakları F-35’in bir başka versiyonu olabilecek nitelikte. Zira ABD, İngiltere dahil kimseye hak tanımadığı kaynak koduna tam erişim izni sayesinde kendi üretimi mühimmatların entegrasyonunu tamamlamaya başladı. Bununla beraber İsrail, motor ve kritik parçalar dahil olmak üzere uçağın bakımını kendi ülke sınırları içerisinde yapmak için ABD’den güvence alan tek ülke konumunda bulunuyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu