İsrailli IAI’ye Yeniden F-16 Görevi

Roketsan-ATMACA-Banner

Israel Aerospace Industries (IAI), F-16 Fighting Falcon savaş uçağı için yeniden parça üretimine başladı. Şirket, Lockheed Martin için F-16 kanatlarının üretimini gerçekleştirecek.

İsrail merkezli havacılık şirketi IAI, 1980’lerde kurulan montaj hattını kullanarak Lockheed Martin için F-16 kanatlarının üretimine yeniden başladı. IAI, F-16 Blok 70/72 için Dünya çapında artan talebin ardından üretim hattını kısa süre önce yeniden açtı. IAI, ABD’deki F-16 son montaj hattına sevk edilmek üzere F-16 kanatları üretecek.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; IAI, Amerikan savunma kuruluşu için T-38 kanatları ile birlikte F-35 kanatları da üretiyor.

Lockheed Martin İsrail İcra Kurulu Başkanı Joshua (Shiki) Shani, “IAI tesislerinde F-16 kanat üretim hattının yeniden açılması, Lockheed Martin’in İsrail endüstrileriyle uzun süredir devam eden endüstriyel iş birliğinde ek bir önemli kilometre taşıdır. Şimdi IAI, gelişmiş F-35’ler için dış kanat kutuları ve F-16 avcı uçakları için kanatlar üretiyor ve her ikisi de dünya çapında artan sayıda yeni müşteriye sahip.” dedi.

f-16-kanadi
F-16 Kanadı

F-16 Fighting Falcon

Dünya çapında gelişmiş 4. nesil savaş uçağı yetenekleri, bölgesel ve dünya çapında ortaklıklar ile uygun ömür devri maliyetleri arayan birçok müşteri için F-16, stratejik ve değerli bir seçimdir. Beş ülke, bu nedenlerden ötürü F-16 Blok 70/72’yi seçti.

Halihazırda Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterinde de 240 adete yakın F-16 Blok 30, Blok 40, Blok 50 ve Blok 50+ savaş uçağı bulunuyor. F-16’nın Blok 60 konfigürasyonu ise sadece Birleşik Arap Emirlikleri envanterinde bulunmakta.

Türk Hava Kuvvetleri Komutanlığı envanterindeki F-16 savaş uçaklarının çoğunluğu, TUSAŞ tarafından üretildi. TUSAŞ, halihazırda F-16 Blok 30 savaş uçaklarının yapısal modernizasyonunu gerçekleştiriyor.

ÖNERİLEN İÇERİK: Modernize Edilen Sekizinci F-16 Blok 30 Teslim Edildi


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu