Türkiye’de İlk Kez Frangible Mühimmat Üretildi

Roketsan-ATMACA-Banner

Sterling markası ile birçok ülkeye mühimmat ihracatı gerçekleştiren TURAÇ, son olarak Frangible (Parçalanabilir) mühimmat geliştirdi. Böylelikle Türkiye’de ilk kez milli imkanlarla frangible mühimmat geliştirilmiş oldu.

15’inci Uluslararası Savunma Sanayii Fuarı (IDEF’21) esnasında TURAÇ Genel Müdürü Fatih Altunbaş, frangible mühimmat ailesiyle ilgili açıklamalarda bulundu. Altunbaş, “Frangible mühimmatlarımızı bu sene IDEF’te ilk kez sergiledik. Hem 9x19mm hem de 5.56x45mm frangible mühimmatımıza, hem yurtiçinden hem de yurtdışından çok büyük bir ilgi var. Türkiye’de de frangible mühimmatı yapan ilk firma biz olduk. Yurtdışında da çok az sayıda üreticisi var. Bu, tamamen özel operasyonlar için özel kuvvetler veya özel harekat birlikleri diyebileceğimiz hem polisin hem de askerin özel takımlarının kullanabileceği bir mühimmat.” ifadelerinde bulundu.

STM Banner

Frangible mühimmatların çekirdekleri, hedefe çarptıktan sonra parçalanarak dağılıyorlar. Parçalanabilir yapıdaki frangible mühimmatlar, çekirdeğin hedeften sekmesine veyahut delip geçmesine olanak sağlamadıkları için ikincil hasarları da imkansız kılıyorlar.

Örneğin; uçak, tren veyahut ev gibi kapalı ve dost unsurların çoğunlukla bulunduğu ortamlarda frangible mühimmatların çekirdekleri, hedefi etkisiz hale getiriyor ancak çarpışmanın hemen ardından parçalandıkları için hedefi delip geçemiyor veyahut sekmiyorlar. Bu da hem bölgede bulanan araca veyahut mühimmata hasar verilme hem de sivil kayıpların yaşanma ihtimalini en aza indirgiyor.

5.56-frangible-turac-sterling
TURAÇ tarafından geliştirilen 5.56x45mm Frangible Mühimmat

Meskun mahal ve rehine kurtarma operasyonları için biçilmiş kaftan olan frangible mühimmatlar, aynı zamanda gerçek mühimmatın kullanıldığı eğitimlerde de sivil ve askeri kullanıcılar tarafından tercih ediliyorlar. Bu tercihin temel sebebi ise her yıl yakın mesafe atışları esnasında, klasik mühimmatların çekirdeklerinin hedeften sekmesi sonucu gerçekleşen yüzlerce yaralanma vakası.

Frangible mühimmatların geliştirme ve üretim faaliyetlerini başarıyla sürdüren TURAÇ, ilk ihracatını da gerçekleştirmiş durumda.

TURAÇ Genel Müdürü Fatih ALTUNBAŞ’ın Açıklamaları:

ÖNERİLEN İÇERİK: TANOK Projesi Yeni Başarılarla İlerliyor

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu