İsveç’ten Filipinler’de Gripen hamlesi

Roketsan-ATMACA-Banner

Filipinler ve İsveç, Saab Gripen’in Filipin Hava Kuvvetleri’ne dahil edilmesinin önünü açabilecek bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladı.

Bilgilere göre; Filipinler Savunma Bakan Vekili Carlito Galvez Jr. ve İsveç Savunma Bakanı Pål Jonson, İsveç savunma şirketlerinin Filipinler Silahlı Kuvvetlerinin çeşitli modernizasyon programlarına katılmasına izin verecek savunma işbirliğine ilişkin bir mutabakat zaptı (MoU) imzaladılar. Mutabakat zaptı, Filipin Hava Kuvvetleri’ne odaklanıyor.

STM Banner

Filipin Hava Kuvvetleri, çok rollü savaş uçağı alımı için bir süredir ihale yürütüyor. İhalede sona, F-16 ve JAS-39 Gripen kalmış durumda. İhaleye katılan Pakistanlı JF-17 ve Hint Tejas savaş uçakları ise elenmişti.

ABD tarafından Filipinler’e F-16 Blok 70 uçakları teklif edilmişti. Ancak 2.4 milyar dolar değeri bulunan teklifi Filipinler tarafı çok pahalı olduğu gerekçesiyle reddetti. Bütçeye uygun olması açısından Filipinler Hava Kuvvetleri’ne modernize edilmiş ikinci el savaş uçaklarının alınması planlanıyor.

İsveç tarafından yapılan teklif yeni nesil aviyoniklerle modernize edilmiş JAS-39C/D uçaklarını kapsıyor. Resmi olmayan kaynaklara göre uçaklara “C+” deniyor. Uçakların ikinci el veya yeni üretim olabileceği tahmin ediliyor. Uçaklara Saab tarafından geliştirilen AESA radarının da takılacağı değerlendiriliyor.

Gripen

ABD tarafından yapılması beklenen yeni teklifin, F-16 Blok 70 aviyonikleriyle güncellenmiş F-16 Blok 50/52 uçakları olabileceği öngörülüyor.  Filipinler Hava Kuvvetleri yetkililerinin sözleri de bunu doğruluyor.

Gripen’i F-16’ya göre avantajlı kılan durum, Filipin Hava Kuvvetleri envanterindeki FA-50 savaş uçaklarıyla aynı olan F-404 motorunu kullanıyor olması.

Filipin Hava Kuvvetleri Komutanı Stephen Parreño, 24-28 Mayıs tarihleri arasında İsveç’e giden küçük bir heyete liderlik etti ve burada İsveç Hava Kuvvetleri Komutanı ile bir araya geldi. JAS-39 savaş uçakları ile Saab 340 erken uyarı ve kontrol hakkında bilgi edinmek için Saab’ın tesislerini ziyaret etti. Saab 340 erken uyarı uçaklarından İsveç’in elinde 4 adet bulunuyor. Bu 4 adet uçağın 2’si şuanda hizmetten çekilmiş durumda. Yakında hizmetten çıkması beklenen Saab 340’lara Filipinler talip olabilir.


 

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu