İsviçre engelledi: Ukrayna 100 tankı tedarik edemeyecek

Roketsan-ATMACA-Banner

İsviçre, savunma sanayii şirketi Ruag AG’nin Ukrayna’ya yaklaşık 100 adet tankı ihraç etmesini engelledi. İhracat, İtalya’ya ait 96 adet Leopard 1’i kapsıyordu.

Bloomberg’in haberine göre; İsviçre hükümeti, talebin “yürürlükteki yasalara aykırı” olduğunu belirterek İsviçre’nin tarafsız bir ülke olduğunu ve aktif bir çatışma bölgesine yapılacak silah satışlarını onaylayamayacağını kaydetti. Ruag AG, kararı kabul ettiğini söyledi.

STM Banner

Ret kararı, Ruag’ın mülkiyetinde olan ve şu anda İtalya’da depolanan 96 adet operasyonel olmayan Leopard 1 Ana Muharebe Tankı’nı kapsıyor. Teklif, Leopard 1’lerin Almanya’daki Ruag fabrikasında yenilenmesi ve ardından Ukrayna’ya gönderilmesiydi yönündeydi.

Çarşamba günü yapılan açıklamanın, Alman Rheinmetall AG şirketine gitmesi beklenen İsviçre ordusuna ait 25 Leopard 2 tankıyla bağlantısı ise bulunmuyor.

25 adet Leopard 2 tankıyla ilgili anlaşma, kısa süre önce İsviçre hükümetinin desteğini kazandı ve önümüzdeki yıl gerçekleşmesi bekleniyor. Almanya, İsveç’ten gelecek tankları Ukrayna’ya göndermeyeceğine ve kendi ordusundaki boşlukları doldurmak üzere ülkesinde tutacağına söz verdi.

Leopard-1

Öte yandan İsviçre’nin vetosu sebebiyle Ukrayna, şu an için yaklaşık 100 adet Leopard 1 tankını tedarik edemeyecek. Ancak yakın gelecekte, Leopard 1’lerin yenileme faaliyetleri için başka bir Avrupalı şirket ile anlaşma imzalanacağı tahmin ediliyor.

Halihazırda birçok batı ülkesi, Ukrayna’ya ana muharebe tankı ve zırhlı muharebe aracı sevk etmek için kolları sıvamış durumda. Zırhlı kara araçları, Romanya veyahut Polonya üzerinden Ukrayna’ya sevk ediliyorlar. Öte yandan sevk edilen araçların bakım ve onarımları için de yine sınırda bulunan müttefik ülkelere çeşitli tesisler kuruluyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu