Ukrayna savunma sanayii devi Ukroboronprom’da görevden alma

Roketsan-ATMACA-Banner

Ukrayna savunma sanayii sektörünün çatı kuruluşu Ukroboronprom’un Başkanı Yuriy Husiev, Ukrayna Cumhurbaşkanı Volodimir Zelenski tarafından görevden alındı.

Aralık 2020’den bu yana Ukrayna devlet şirketi Ukroboronprom’un başında bulunan Husiev, 27 Haziran 2023 tarihli başkanlık kararnamesiyle görevden alındı. Zelenski, Husiev’in yerine Herman Smetanin’i atadı.

STM Banner

Ukrayna basınına göre Husiev’in görevden alınmasındaki temel sebepler arasında, Ukroboronprom tarafından yürütülen çeşitli savunma sanayii projelerindeki aksaklıklar ve mevcut ürünlerin seri üretim hızının arttırılamaması gösteriliyor.

Öte yandan Ukroboronprom’un, yakın gelecekte tasfiye edilerek yerine “Ukrayna Savunma Sanayii A.Ş” adlı %100 devlet iştiraki olarak bir anonim şirketin kurulacağı iddia ediliyor. Yeni şirketin temel görevi ise zırh, uçak yapımı ve uçak onarımı, deniz ve radar sistemleri, yüksek hassasiyetli silahlar ve mühimmat alanlarında sektörün önde gelen işletmelerini merkezi olarak yönetmek olacak.

Ukrayna/Neptün Gemisavar Füzesi
Ukrayna/Neptün Gemisavar Füzesi

Şubat 2022’de başlayan savaş sırasında Rus Ordusu, Ukroboronprom işletmelerine karşı 150’den fazla füze, bomba ve topçu saldırısı düzenledi. Birçok kilit savunma sanayii işletmesi, uzun süredir Rusya’nın işgal altında bulunuyor. Bu tesislerin bir kısmı, hassas nişan alma cihazları ve mühimmat alanında Ukrayna savunma sanayii sektörü için eşsiz konumunda bulunuyorlardı. Bu durum, Ukroboronprom’un tasfiyesini ve dolayısı ile Ukrayna savunma sanayii sektörüne yönelik reorganizasyon faaliyetlerini zorlaştırıcı nitelik taşıyor.

Ukroboronprom, Türk savunma sanayii şirketleriyle de yakın ilişkilere sahip.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu