Airbus ve Almanya’dan İsviçre’ye Eurofighter Typhoon teklifi

Roketsan-ATMACA-Banner

Airbus ve Almanya Federal Cumhuriyeti, bugün Eurofighter uçaklarının İsviçre’ye satışı için İsviçre Federal Silahlanma Ofisi armasuisse’ye resmi teklifini sundu.

Edinilen bilgiye göre söz konusu teklif, Eurofighter konsorsiyumunun diğer üye ülkeleri ve sanayi ortakları olan Leonardo ve BAE Systems ile iş birliği içerisinde hazırlandı. Airbus’a göre teklif, İsveç Hava Kuvvetleri tarafından şu anda kullanılan F-5 ve F / A-18 uçakların yerini almak üzere İsviçre tarafından uygulanan yeni savaş uçağı (Neues Kampfflugzeug – NKF) tedarik sürecinin gerekliliklerini karşılıyor

STM Banner

Geçtiğimiz günlerde 38 adet Eurofighter Typhoon siparişi veren Almanya; İsviçre’nin Eurofighter’ı tercih etmesi durumunda, özellikle iki ülke hava kuvvetlerinin ortak eğitimi konusunda mevcut askeri ortaklığı derinleştirme fırsatı sunuyor Halihazırda 660 adetten fazla siparişle Eurofighter, Avrupa üzerinde hava sahasının güvenliğini sağlamak için açık ara en yaygın kullanılan uçaktır. Almanya, Birleşik Krallık, İtalya ve İspanya olmak üzere dört ortak ülke tarafından ortaklaşa işletilen Eurofighter Typhoon, sürekli olarak geliştirilmektedir. Sadece birkaç gün önce Almanya, Eurofighters’ın en son sürümü olan Tranche 4 için 38 adetlik bir satın alım sözleşmesi imzalamıştır.

Airbus Defence and Space CEO’su Dirk Hoke, “Bugün sunduğumuz teklif ile Eurofighter’ın İsviçre için en iyi genel paket olduğunu göstermek istiyoruz. Şu anda Avrupa’da inşa edilen en modern savaş uçağı ve tüm gereksinimleri karşılıyor. İnşa verilerini ve diğer önemli bilgileri sağlayarak, İsviçre’ye Eurofighter’ın tam ve bağımsız kontrolü verilecek ve tam şeffaflık garanti edilecektir. Konfederasyondaki 200’den fazla tedarikçiyle Airbus, İsviçre için zaten güçlü bir ortak ve biz de bu iş birliğini daha da genişletmek için sabırsızlanıyoruz.” dedi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. Laf ola, torba dola. İsviçrenin bu uçakları alması sıfıra yakın imkansız. Tam 153 tane nedeni var. Yapılan pro forma tekliftir. Onlar da İsviçrenin almayacağını bilirler ama hani olur mu olur .

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu