İsviçre’den Çifte Sürpriz: 36 Adet F-35A ve 5 Batarya Patriot Alımı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsviçre, yeni savaş uçağı tedarikinde nihai kararını verdi. Dört uçağın kıyasıya rekabet ettiği yarışın kazananı Lockheed Martin üretimi 5.nesil savaş uçağı F-35A oldu. Karar, İsviçre Savunma Bakanı Viola Amherd tarafından açıklandı.

Batı, Orta ve Güney Avrupa’nın kesişme noktasında bulunan İsviçre, toplamda 36 adet F-35A savaş uçağı ve Raytheon üretimi 5 adet Patriot bataryası tedarik edecek.

STM Banner

İsviçre Hava Kuvvetlerinin mevcut envanterinin 2030 yılında hizmet ömrünü tamamlaması bekleniyordu. İsviçre, eskiyen hava kuvvetlerini yeni bir savaş uçağı filosuyla değiştirmek için uzun süredir görüşmeler gerçekleştiriyordu. 27 Eylül 2020’de düzenlenen referandumla yeni savaş uçağı alımı için toplamda 6.4 milyar $’lık bir bütçe ayrılması kararlaştırılmıştı.

F-35 haricinde İsviçre’nin yeni savaş uçağı tedarik programında yer alan diğer adaylar ise şöyleydi:

  • Airbus/Eurofighter
  • Boeing/F/A-18 Super Hornet
  • Dassault/Rafale

F-35

Patriot Tedariki

İsviçre aynı zamanda 5 batarya Patriot hava savunma sistemi de tedarik edecek. Bu kapsamda Eurosam üretimi SAMP/T ve Raytheon üretimi Patriot hava savunma sistemi arasında bir seçim yapıldı. Kazanan Patriot oldu.

Patriot’un SAMP/T’ye karşı tüm kategorilerde daha üstün özelliklere sahip olduğu not edildi. İsviçre, korunması gereken topraklarının yaklaşık 15.000 km2 olduğunu vurgularken bu korumanın 5 adet Patriot bataryasıyla sağlanabileceğinin altını çizdi.

İsviçre, 5 batarya Patriot hava savunma sistemi için yaklaşık 2 milyar $ ödeyecek.

Neden F-35?

isviçre tarafından yapılan açıklamada F-35A kararında fiyat bakımından en iyi teklifin Lockheed Martin’den geldiği not edildi. Aynı zamanda operasyonel masraflar açısından da F-35’in diğer uçaklardan daha az maliyetli olacağı belirtildi. İsviçre, 36 adet F-35A savaş uçağı için toplamda 5.4 milyar $ tutarında bir ödeme yapacak.

ÖNERİLEN İÇERİK: İsviçre’nin savaş uçağı alım planına referandum onayı


Kaynak: SavunmaSanayiST.com, İsviçre Savunma Bakanlığı

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu