İsviçre’nin savaş uçağı alım planına referandum onayı

Roketsan-ATMACA-Banner

İsviçre’nin yaklaşık 6 milyar ABD Doları değerindeki yeni nesil savaş uçağı alım programına, İsviçre halkı tarafından yapılan referandumun sonucuna göre onay verildi.

Hatırlanacağı üzere geçtiğimiz hafta paylaştığımız haberimizde; İsviçre’nin, İsviçre Hava Kuvvetleri’nin ihtiyaçlarına binaen yeni nesil savaş uçağı alımı için yaklaşık 6 milyar ABD Doları değerinde bir program başlatmayı planladığını belirtmiştik. İsviçre; pek çok kişinin süpersonik bir jetin yaklaşık 10 dakikada geçebileceği Alp bölgesini savunmak için tarafsız bir ülkenin, yeni jetlere bütçe ayırmasının gereksiz ve israf olacağı yönündeki düşüncelerinden dolayı kararı referandum ile vermeye karar vermişti.

STM Banner

Edinilen bilgiye göre; söz konusu referandum, geçtiğimiz günlerde gerçekleştirildi. Katılımın yüzde 59.4 olduğu referandumda, oyların %50.1’lik kısmı yeni nesil savaş uçağı alımı yönündeki planlamayı kabul etti. Planlamanın tabiri caizse ‘kıl payı’ kabul edilmesi de beraberinde başka bir tartışmayı getirdi.

Seçilecek uçağın Airbus’tan Eurofighter Typhoon, Dassault’dan Rafale, Boeing’den F/A-18 Super Hornet veya Lockheed Martin’den F-35A olacağı yönünde. Seçilen uçak, 2030’da emekli edilecek 30 adet F/A-18 Hornet’ten oluşan avcı filosunun yerini alacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu