İtalya 6. Nesil Savaş Uçağı için yeni aşamaya geçti

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan savunma sektörü, Küresel Hava Muharebe Programı (GCAP) kapsamında geliştirilecek 6. Nesil Savaş Uçağı’nın bir sonraki aşaması için sözleşme imzaladı.

Küresel Hava Muharebe Programı (GCAP)’nın ve dolayısı ile 6. nesil savaş uçağı geliştirilmesine katkı sağlayacak İtalyan şirketlerinden oluşacak ekip, programın yeni konsept ve değerlendirme aşamasında ve ilgili gösterim faaliyetlerinde İtalyan Savunma Bakanlığı’nı desteklemek üzere bir sözleşme imzaladı.

STM Banner

Stratejik ortak olarak Leonardo ve İtalya’nın kendi alanlarında önde gelen şirketlerinden; Elettronica, Avio Aero ve MBDA Italia’dan oluşan ekip, altıncı nesil muharip hava platformlarına dayanan GCAP “sistemler sistemi” konseptini desteklemek üzere teknoloji geliştirmeyi ilerletecek.

Sanayi; üniversiteler, araştırma merkezleri, KOBİ’ler ve yeni kurulan şirketlerle işbirliği yaparak, İtalyan Savunma Bakanlığı ile yakın ortaklık içinde ulusal düzeyde bilgi alışverişine ve becerilerin geliştirilmesine olanak sağlayacak. Bakanlık, operasyonel ihtiyaçların tanımlanmasından ve teknolojik gelişimin yönlendirilmesinden sorumlu olacak ve sanayi desteğinden yararlanacak.

İtalya f-35

GCAP programını desteklemek üzere İtalya, stratejik ilgi alanlarında teknoloji geliştirme projelerinin başlatılmasını sağlayacak araştırma ve geliştirme yatırımları için 6 milyar Euro bütçe ayırdı. Bu projeler İtalya’nın ulusal sanayiinin, sistemlerin gelecekteki gelişim aşamalarına katılmasını sağlayacak.

Leonardo’dan yapılan açıklamaya göre; bu girişim aynı zamanda İtalya’nın ulusal endüstriyel rekabet gücünü, stratejik özerkliğini ve mevcut ve gelecek nesillerin akademik ve profesyonel becerilerini arttırarak altıncı nesil savaş hava platformlarına ilişkin teknolojilerin geliştirilmesinde daha fazla uluslararası işbirliği için zemin hazırlamaktadır. Bu hedefi desteklemek üzere şirketler şimdiden araştırmaya yatırım yapmaya, üniversitelerle işbirliklerini etkinleştirmeye ve en umut verici olanları ulusal ve uluslararası düzeyde teşvik ederek inovasyon sektöründeki teknoloji kuluçka merkezlerini desteklemeye başlamıştır.

GCAP Projesi

Küresel Hava Muharebe Programı GCAP ile ilgili İtalya’nın faaliyetleri, İtalya Savunma Bakanlığı tarafından tahsis edilen ilk fonla Aralık 2021’de resmen başladı. Bakanlık, endüstrinin desteğiyle “Typhoon’dan GCAP’e” teknolojik evrim ve geçiş aşamasını başlatarak ülkenin operasyonel kaynakları için stratejik bir modernizasyon sürecini harekete geçirdi.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu