İtalya, Mısır’a iki adet FREMM fırkateyni satışını onayladı

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya, İtalyan Donanması için üretilen iki adet FREMM sınıfı çok amaçlı fırkateynin, Mısır Deniz Kuvvetleri’ne satışını onaylama kararı aldı.

Mısır, İtalyan Donanması’na teslim edilmek üzere inşa faaliyetleri Ocak 2019 ve Ocak 2020’de başlatılan Spartaco Schergat ile Emilio Bianchi isimli FREMM sınıfı fırkateynleri satın almak istiyordu. Bu kapsamda İtalyan hükümetinin onay vermesi durumunda Fincantieri şirketi, gemilerin tahmini 1.2 milyar avro bedel ile satışını gerçekleştirecekti.

STM Banner

Uzun süren müzakerelerin ardından İtalya hükümeti, söz konusu fırkateynlerin Mısır’a satışını onaylama kararı aldı. Ansa haber ajansına göre bu gelişme, 8 Haziran’da İtalya Başbakanı Giuseppe Conte’nin Mısır Cumhurbaşkanı Abdel Fattah el-Sisi ile yaptığı görüşmenin ardından yaşandı.

Edinilen bilgiye göre İtalyan devlet bankası Cassa Depositi e Prestiti (CDP), söz konusu satışı desteklemek amacıyla Mısır’a 500 milyon avroya kadar bir ihracat finansman kredisi verecek.

Kuveyt hava kuvvetleri, eurofighter typhoon Kuveyt, Kuveyt savaş uçağı, Kuveyt typhoon, Kuveyt eurofighter

Mısır’ın İtalya’dan satışını talep ettiği diğer sistemler arasında şunlar bulunuyor:

  • 4 adet Eurofighter Typhoon Savaş Uçağı
  • 24 adet M-346 Jet Tekamül Uçağı
  • 20 adet Falaj II Devriye Gemisi
  • 1 adet Askeri Uydu

FREMM satışının, bu sistemlerin satışına giden yolda ilk basamak olduğu belirtiliyor. Ancak İtalya kamuoyu, İtalyan öğrenci Giulio Regeni’nin 2016 yılında Kahire’de işkence görmesinin ardından öldürülmesi olayından ötürü bu satışa halen tepkili. Bu tepki, İtalya Parlamento’sunda da etkisini gösteriyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. f 35 pekte büyütülecek bir ucak değildir yok cok uzak mesafelerden ucaklarımızı avlarmışta birkere uzak mesafelerden avlama nedeni ucağın ucundaki kaliteli radardır bu radarı ve teknolojiyi başka bir ucağa göre tasarlansa diğer ucakta uzak mesafelerden f35 haklayabilir ve sanıldığı gibi f 35 görünmez bir ucakta değil almanyanın ürettiği radar f 35 uzun mesafeden algılamıştır vede f35 tek motor kullanılması düşük hız ve hntal bir yapı sunuyor ve f35 kodları yanlızca israile verilmiştir ve f 35 te alis denilen bir sistem mevcutturki bu sistem verilen ülkenin f 35 leri hangi konumdadır ve silahları hakkında vb gibi amerikaya bilgi yollamaktadır buda amerikaya karşı zayıf ve bağımlı hale getirmektedir türkiyenin bence uygulayacağı yöntem gizli bir şekilde 1tane veya 2 tane f35 edinmek bunları inceleyip f 35 yok eden silahlar geliştirilmesi ve koralatanıtıp kolay bir şekilde düşürülmelerini sağlamalı mümkünsede kodları cüzülmeli vb gibi ayrıca türkiye milli savaş ucağımızın 2 veya 3 şekillerde tasarlanmalı dikey iniş ve kalkış modelide üretilmeli menzilleri arttırılmalıdır cağımız teknoloji cağı hep amerika ve rusya gibi düşmanlar üretiyor sonra onlardan ilham umarak biz üretiyoruz aslında dünyada olmayan silahları biz daha önce düşünüp tasarlayıp gizli veya bilindik şekillerde üretmeliyiz rusya zengin bir ülke değil fakat silah teknolojisi yüksek güclü bir ülke gücünüz kadar konuşma ve gücünüz kadar hakimiyet sunarlar savunma sanayimiz hızlı bir şekilde ilerlemeli amerikan tarzı bir silahlanma doktirini uygulamalıyız atomik silahlar da dahil düşmanlar kalleştir yalancıdırlar ve hep kandırmaya ve ele gecirmeye calışırlar buradan bu fakir ve ahiretini kazanmaya calışan ben erkan aydınada dualarınızı esirgemeyin lütfen tüm askerlerimize ve ailelerine ve şehit ailelerimize selamlarımı iletirim esselamun aleyküm ve rahmetullahi ve berakatühü diyerek

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu