İtalya SAMP/T bataryasını Türkiye’den çekiyor

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya hükümeti; Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yer alan PKK/YPG terör hedeflerine karşı başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekçe göstererek, Türkiye’de bulunan SAMP/T Hava Savunma Füze Sistemi’ni çekme kararı aldı.

Türkiye Cumhuriyeti, uzun yıllardır Suriye kaynaklı hava saldırısı tehdidiyle karşı karşıya. Ekim 2012’de Suriye tarafından yapılan atışlar sonucu Şanlıurfa’nın Akçakale ilçesinde 5 kişi hayatını kaybetmiş; Türkiye NATO’dan füze savunma sistemi talep etmişti. Bu talebin ardından; ABD, Almanya, Hollanda, İtalya ve İspanya, Türkiye’deki çeşitli bölgelere hava savunma sistemlerini yerleştirmişti. Halihazırda, İspanya’ya ait PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi Bataryası İncirlik’te, İtalya’ya ait SAMP-T Hava Savunma Sistemi Bataryası ise Kahramanmaraş’ta konuşlu bulunuyor.

STM Banner

Ancak İtalya; Türkiye’nin Suriye’nin kuzeyinde yer alan PKK/YPG terör hedeflerine karşı başlatmış olduğu Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekçe göstererek, Türkiye’de bulunan SAMP/T Hava Savunma Sistemi Bataryasını, 15 Ekim 2019 tarihi itibariyle çekme kararı aldı. Ek olarak İspanya, yine Barış Pınarı Harekatı’nı gerçekçe göstererek, Türkiye’de bulunan PATRIOT Hava Savunma Füze Sistemi’ni geri çekmekle tehdit ediyor.

Savunma Sanayii Başkanlığı tarafından bugün, Türkiye’nin milli imkanlarla geliştirmiş olduğu HİSAR-A Alçak İrtifa Hava Savunma Sistemi’nin atışlı testlerinin başarıyla tamamlandığının açıklanması, bu tehditlere adeta bir cevap gibi oldu. Türkiye, Orta İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-O’yu ve Yüksek İrtifa Hava Savunma Sistemi HİSAR-U’yu geliştirme çalışmalarına da devam ediyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

3 Yorum

  1. Bence bu işin arkasın da türkiye-fransa-italya arasında ki samp t sam sistemi ortak geliştirme görüşmelerinde fransa -italya nın pazarlıkta elini güçlendirme çabaları var.

  2. NATO Dünya üzerinde koruyucu DEV bir ŞEMSIYE görünüyordu. Lakin; çürük ceviz, Kocaman içi kokuşmuş KARPUZ çıktı. Kimse kimseye güvenmiyor. Ya da Batı öyle bir Haydut, öyle bir Canavar ki Somurecek etli butlu devlet kalmadı. Bu vahşiler içlerinde müslüman olarak bizi ayrı düşünerek içten içe bizi sömürmeye başladılar. Yalnız bırakarak dışarı atmaya kalkisiyorlar. Sonra da çullanacak lar. Fakat Evdeki hesap uymadı. RABBİMİZ e Hamdolsun yedi düvele karşı koyacak gücümüz var. Cenaballahin izniyle hemde bu sefer Eze eze yok ederiz. Cenaballah yâr ve yardımcımız olsun. AMİN amin inşaallah.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu