İtalya’dan Rheinmetall’e 20 milyar avroluk rekor sipariş

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalya, Alman savunma şirketi Rheinmetall’den 20 milyar Avro değerinde zırhlı araç siparişi vermeyi planlıyor. Sipariş kapsamında, Panther ve Lynx platformları yer alıyor.

Alman basınında çıkan haberlere göre; İtalya’nın savunma kabiliyetini geliştirmek ve modernize etmek amacıyla, Alman savunma şirketi Rheinmetall ile yaklaşık 20 milyar Euro değerinde geniş çaplı bir zırhlı kara platformu siparişi vermeyi planladığı açıklandı.

STM Banner

Sipariş kapsamında, Panther ve Lynx platformları da dahil olmak üzere çeşitli askeri araçların temin edilmesi hedefleniyor. Bu siparişle en az 350 adet Lynx Zırhlı Muharebe Aracı (ZMA) ve 200’den fazla Panther Ana Muharebe Tankı tedarik edileceği duyuruldu.

İtalyan Ordusu İçin Rheinmetall-Leonardo İş Birliği

Bu gelişme, Rheinmetall ve İtalyan savunma grubu Leonardo’nun, İtalyan Ordusu için yeni bir ana muharebe tankı ve Lynx piyade savaş aracı üretmek üzere planladıkları ortak girişimi duyurmalarının ardından geldi.

Tankın, Panther’in temel tasarımı üzerine inşa edileceği ve Leonardo’nun araçların görev sistemlerini, elektronik donanımını ve silah sistemlerini “İtalyan müşterisinin gereksinimlerine göre” üreteceği vurgulandı.

İtalya merkezli %50-50 bu ortak girişim, her iki program için de ana sistem entegratör ve ana yüklenici olarak görev yapacak.

Ortak girişim ayrıca, gelecekteki Avrupa Ana Kara Muharebe Sistemi (MGCS) ve ihracat için tasarlanan yeni versiyonlarda yer alabilmek için yol haritasını çizecek. MGCS, Alman Leopard ve Fransız Leclerc ana muharebe tanklarının potansiyel halefi olarak görülüyor.

Bu işbirliğinin, Avrupa savunma sanayisinde daha entegre ve işbirlikçi bir yapı oluşturması hedefleniyor.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu