KIZILELMA’da ikinci prototip görüldü: Neler değişti?

Roketsan-ATMACA-Banner

BAYKAR tarafından geliştirilen KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı’nın ikinci prototipi, ilk uçuş için gün sayıyor. Uçaktaki tasarım değişiklikleri ise dikkat çekti.

Suudi Arabistan Savunma Bakanı Halid bin Selman Al-Suud ve beraberindeki heyet, geçtiğimiz günlerde BAYKAR’ı ziyaret etti. Al-Suud’un BAYKAR ziyareti esnasında, KIZILELMA İnsansız Savaş Uçağı‘nın ikinci prototipi ilk kez görüldü.

STM Banner

Montaj faaliyetlerinin büyük oranda tamamlandığı görülen ikinci prototipin, yakında ilk uçuşunu gerçekleştirmesi bekleniyor. Paylaşılan tek bir fotoğraf karesi ise ikinci prototipte, birinci prototipe göre farklı olan tasarım özelliklerini görmemizi sağladı.

1. Burun Kısmı:

KIZILELMA’nın ikinci prototipinde (sağda) burun kısmının, ilk prototipe göre daha geniş ve oturaklı bir hal aldığı görülüyor. Bunun nedenleri arasında, burun kısmında bulunacak aviyonik ekipmanların için alan ihtiyacı olduğu değerlendiriliyor.

KIZILELMA-Burun

KIZILELMA’yı, yakında ASELSAN tarafından geliştirilen MURAD AESA Radarı ile görebiliriz.

Hava hava füzeleriyle teçhiz edilecek olan KIZILELMA’nın agresif hava hava manevralarını gerçekleştirebileceği, daha önce BAYKAR Yönetim Kurulu Başkanı Selçuk Bayraktar tarafından açıklanmıştı. Dolayısıyla KIZILELMA’ya yönelik MURAD AESA Radarı entegrasyonu, oldukça anlamlı.

2. Dikey Stabilizeler

Yine yeni prototipte KIZILELMA’nın kuyruk kısmında bulunan dikey stabilizelerin, eski prototiptekine göre çok daha sade bir görünüme kavuştuğu görülüyor. Buradaki temel etken, stabilizenin kontrol edilmesini sağlayan alt sistemlerin, uçağın gövde içerisine alınması.

Bu durumun temel etkileri ise uçağın daha düşük bir RF ize (kesit alanı) sahip olması ve aerodinamik iyileştirmelerin uçağı genel performansına katkıları olarak açıklanabilir. Uçağın radar kesit alanı düştükçe, hasım radarları tarafından fark edilmesi ihtimali ve menzili oldukça düşüyor.

kızılelma-23

İniş Takımları

Son KIZILELMA prototipinde, iniş takımlarında da bazı tasarımsal değişikliklere gidildiği gözlemleniyor. İniş takımının iyileştirilmesi, özellikle iniş anlarında gövde üzerinde oluşan stresin azaltılması açısından kritik öneme sahip. Bir diğer önemli durum ise KIZILELMA’nın, TCG ANADOLU‘ya iniş/kalkış yapacak olması.

BAYKAR, Bayraktar TB3 ve KIZILELMA’yı TCG ANADOLU’da da kullanılacak şekilde geliştirdiği için bu amaç doğrultusunda da tasarım değişiklikleriyle karşılaşılıyor.

Son olarak uçağın gövde kısmında da yine bazı aviyonik değişikliklerin olduğu gözlemleniyor.

İlk uçuş sonrası paylaşılacak görüntü ve veriler, bu değişiklikleri daha iyi anlamamıza vesile olacak.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz
Başa dön tuşu