İtalyan F-35’leri SEAD ve DEAD eğitimi gerçekleştirdi

Roketsan-ATMACA-Banner

İtalyan F-35 Lightning II savaş uçakları, Lightning 2020 (Şimşek 2020) Tatbikatı kapsamında SEAD ve DEAD eğitimi gerçekleştirdi.

19 Ekim’de İtalya’nın Kuzeyinde bulunan Rivolto Hava Üssü’nde başlayan Lightning 2020 (Şimşek 2020) Tatbikatı’na, 4 İtalyan F-35’i katıldı. Almanya’da bulunan Polygone Atış Sahası ve İtalyan SIRIUS Yüzey Tabanlı Hava Savunması (SBAD) sistemlerinin kullanıldığı tatbikatta F-35 pilotları, elektronik harp menzilindeki simüle edilmiş tehditlere karşı özel eğitim aldılar.

STM Banner

İtalyan Hava Kuvvetleri’ne göre; F-35’ler, SIRIUS’a karşı çoklu simüle SEAD (Suppression Enemy Air Defenses / Hava Savunma Sistemlerinin Bastırılması) ve DEAD (Destruction Enemy Air Defenses / Hava Sistemlerinin Yok Edilmesi) sortileri gerçekleştirdiler.

İtalyan Hava Kuvvetleri tarafından F-35’lerin kullandığı görev profilleri hakkında herhangi bir ek ayrıntı açıklanmadı.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

  1. BAE elli uçağa 10 küsür milyar dolar ödeyecek. Belki takım taklavatıyla,simülatörüyle filan. Buna daha bakım, upgrading ve idame dahil değil. En ama en az da otuz sene daha sağılacaklar. Şövalyeler gibi havada dogfight yapmaya uygun olmadığı dış basında hala yazılıyor,zaten giderek buna gerek de kalmıyor ama bu platform uçan bir
    kompüterler curcunası. Buna tam hakim olmamız ve tamamen kendi istediğimiz gibi kullanabilmemiz olası olmayacak. Onlarca yıl da demoklesin kılıcı başımızda sallanacak. Bu kılıcın ipi kopmadan filan gelin ya biz keselim, dahası hiç astırmayalım.
    Bizim hiç de gerçekçi olmayan bir saplantımız daha var : Heilopter gemilerimizi uçak gemisi yapmak. F35’in bu modellerini ya hiç satmayacaklar ya da karşılığında ne tavizler isteyecekler. Bizim tehdit önceliğimiz belli. MMU işi ciddi tutulursa elbet sonuç alırız.Allahım, sen beni dostlarımdan koru, düşmanımın hakkından gelirim ben !!! Lütfen sizler de habire bu F35’i yazıp milletin aklını çelmeyin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu