İzmir’de düşen KT-1’i TCG ALEMDAR çıkardı

Roketsan-ATMACA-Banner

İzmir’in Foça ilçesinde denize düşen KT-1 tipi eğitim uçağının enkazı, bugün saat 12.50’de Deniz Kuvvetleri Kurtarma ve Sualtı Komutanlığına bağlı TCG ALEMDAR (A-582) kurtarma gemisinin vinci ile çıkartıldı. Uçağın enkazı kurtarma gemisine alındı.

İzmir 2’nci Ana Jet Üs Komutanlığı’nda görev yapan KT-1 tipi uçağı, eğitim uçuşu sırasında motor arızası nedeniyle kaza kırıma uğrayarak denize düşmüştü.

STM Banner

Cuma günü saat 10.40 sıralarında Foça ilçesi Orak Adası-İngiliz burnu açıklarında meydana gelen kazada, uçakta bulunan Yarbay Hakan Eryılmaz ve Albay Ahmet Kendir, paraşütle denize atlayarak kurtulmayı başarmıştı.

Kazanın meydana geldiği ilk andan itibaren Hava Kuvvetlerinden bir adet arama kurtarma helikopteri, Deniz Kuvvetlerinden arama kurtarma helikopteri ve insansız hava aracı, Sahil Güvenlik Komutanlığından üç sahil güvenlik botu ile arama kurtarma uçağı görevlendirilmişti.

KT-1T’nin kurtarıldığı anlar:

Dün sabah saatlerinde Deniz Kuvvetleri Komutanlığına ait “TCG Alemdar” arama kurtarma gemisi enkazın kaldırılması için bölgeye gönderildi. TCG Alemdar, çalışmanın tamamlanmasının ardından bölgeden ayrılmak üzere hareket etti.

Çiğli 2. Ana Jet Üssü’nden kalkan KT-1 tipi eğitim uçağı, 9 Nisan’da Orak Adası ile İngiliz Burnu arasında denize düşmüş, iki pilot kurtarılmıştı. Enkaz çıkarma çalışmalarına da başlanmıştı.

Ocak 2017’de Türk Deniz Kuvvetlerine tesilmatı yapılan TCG Alemdar, Türk ordusuna A582 borda numarasıyla hizmet veriyor.

Su üzerinde ve su altında kurtarma operasyonları icra edebilen TCG Alemdar, Deniz altında, 72 saat süreyle 600 metre derinliğe kadar personele yaşam desteği verebiliyor. Gemi, personele veya çalışmalarda kurtarılan kişilere tedavi edildiği donanımla bir revire sahip bulunuyor. Helikopter pisti sayesinde de acil durumda kazazedelerin transferi yapılabiliyor.

TCG ALEMDAR- KT-1T

Müşterek denizaltı kurtarma gemisi olarak görev alabilen gemi, NATO denizaltı kurtarma sistemiyle uyumlu.

Türk ordusuna A582 borda numarasıyla hizmet veren TCG Alemdar, 90 metre uzunluğunda, 20 metre genişliğinde ve 4 bin 500 ton ağırlığında.

İstanbul Tersanesi tarafından inşa edilen ve gelişmiş teknolojilerle donatılan TCG Alemdar, 3 yılda çok sayıda kurtarma operasyonunda görevini başarıyla icra etti.

Türk Hava Kuvvetleri’nde Temel Eğitim

KT-1T
Fotoğraf: Cem DOĞUT

Temel Jet Uçuş Eğitimi Başlangıç Uçuş Eğitimi’ni başarıyla tamamlayan pilot adayları, Çiğli Hava Üssünde konuşlu, KT-1T Turboprop uçakları ile uçuşa başlıyor.

Türk Hava Kuvvetlerinin envanterinde eğitim amaçlı olarak kullanılan uçaklardan birisi olan, KT-1T’nin yerini zamanla Türk Havacılık ve Uzay Sanayii (TUSAŞ) tarafından geliştirilen HÜRKUŞ-B Temel Eğitim Uçağı’nın alması bekleniyor.

Tam adı KAI KT-1 Woongbi olan uçak, Korea Aerospace Industries tarafından üretiliyor. Güney Kore yapımı olan uçak temel eğitim amaçlı kullanılıyor. KAI ve Geliştirme Ajansı’nca ortaklaşa geliştirilen uçak Kore yapımı ilk uçak olma özelliğine sahip.

ÖNERİLEN İÇERİK: Ukrayna’ya ait Bayraktar TB2’den ‘kritik görev’


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir Yorum

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu