Jandarma’ya ANKA-S teslimatı

Roketsan-ATMACA-Banner

Jandarma Genel Komutanlığı’na, 2 adet TUSAŞ üretimi ANKA-S Uydu Kontrollü Silahlı İnsansız Hava Aracı (SİHA) teslim edildi.

Savunma Sanayii Başkanlığı ve TUSAŞ arasında Ekim 2018’de imzalanan sözleşme kapsamında üretimleri tamamlanan uydudan kontrollü Anka-S sisteminin ilk paketi, geçtiğimiz hafta yapılan kabul ve muayene testlerinin başarıyla tamamlanmasıyla Elazığ Jandarma İHA Birlik Komutanlığına teslim edildi. Jandarma, sözleşme kapsamında toplamda 6 adet ANKA-S teslim alacak.

Daha öncesinde 10 adet ANKA-S de Türk Hava Kuvvetleri’ne teslim edilmişti. Bu teslimatla birlikte güvenlik kuvvetlerimizin envanterinde bulunan ANKA-S SİHA sayısı 12’ye yükselmiş oldu. Aynı zamanda Jandarma Genel Komutanlığı envanterinde ANKA’nın diğer modelleri ve Bayraktar TB-2 İHA/SİHA’larda bulunuyor.

Orta İrtifa – Uzun Havada Kalış (MALE) sınıfındaki ANKA-S, 30.000ft irtifada 24 saat boyunca görev yapabiliyor. ANKA-S, uydudan kontrol yeteneği sayesinde Türk Silahlı Kuvvetleri envanterindeki diğer İHA’lardan ayrılıyor. Bu yeteneği sayesinde normalde 200-250 km olan kontrol çapı, yüzlerce kilometre artıyor.


Kaynak: Anadolu Ajansı

TUALCOM Gif Baner   Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu