Japon Donanması’nda F-35B dönüşümü

Roketsan-ATMACA-Banner

İkinci Dünya savaşından beri uçak gemisine sahip olmayan Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF), Izumo sınıfı Helikopter Gemilerine F-35B konuşlandırmaya hazırlanıyor.

İkinci Dünya Savaşı’nın mağlup taraflarından birisi olan Japon Öz Savunma Kuvvetleri (JSDF), anayasal sınırlamalarından ötürü uçak gemisine sahip olamıyordu. Ancak Çin Halk Cumhuriyeti Silahlı Kuvvetleri’nin modernizasyon faaliyetlerini yakından takip eden Başbakan Şinzō Abe liderliğindeki Japonya hükümeti, derin taarruz yeteneğine sahip olacak bir Japon Öz Savunma Kuvvetleri’ni yeniden oluşturmak için çalışmalara başlamış durumda.

STM Banner

Bu çalışmaların en başında ise yukarıda da belirtildiği üzere uçak gemisi bulunmayan Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri (JMSDF)’nin modernizasyonu yer alıyor. Bu kapsamda Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri envanterinde toplam iki adet bulunan Izumo sınıfı Helikopter Gemileri, F-35B Lightning II Dikey İniş – Kısa Kalkış (STOVL) tipi savaş uçaklarına uygun olarak modernize edilecekler. Yaklaşık 28 milyon ABD Doları maliyetle yapısal modernizasyonu tabi tutulacak Izumo sınıfı Helikopter Gemileri’nin her biri, aynı anda 10 adet F-35B tipi savaş uçağı ile göre yapabilecek.

Böylelikle Japon Deniz Öz Savunma Kuvvetleri, İkinci Dünya Savaşı’ndan beri ilk kez sabit kanatlı savaş uçağı taşıma kapasitesi bulunan bir deniz platformuna sahip olacak. Modernizasyonlar sonucu adeta bir “Mini Uçak Gemisi” olacak olan Izumo sınıfı Helikopter Gemileri, Japonya’nın Çin ile gerginlik yaşadığı bölgelerde görev yapacaklar.


Kaynak: SavunmaSanayiST.com

  Sarsılmaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu